Drevené varešky sú neodmysliteľnou súčasťou kuchyne snáď každej z nás. Vyberáme si ich podľa tvaru, veľkosti a na trhoch či jarmokoch nepochybne aj podľa vône. Ich najväčšou výhodou je to, že nepoškriabu žiaden povrch. Drevo je trvácne, má krásnu špecifickú vôňu a pokiaľ sa oňho správne staráme, tak nám robí radosť veľmi dlhý čas. Drevené varechy zvykneme v kuchyni používať veľmi často a pravidelne, pričom týmto používaním zvykne drevo často strácať svoju farbu. Práve preto vám prinášame niekoľko trikov, ako vareškám vrátiť ich pôvodnú farbu a ako sa o ne správne starať, aby nám slúžili čo najdlhšie.
Odporúčame: Alobal v umývačke riadu ako výborný pomocník. Viete, prečo je to tak?
Drevené varešky do umývačky riadu nepatria
Nielen drevené varešky, ale ani iné výrobky z dreva v kuchyni, rozhodne nepatria do umývačky riadu. Čistiace prostriedky a vysoká teplota v umývačke riadu môžu tieto výrobky z dreva natrvalo poškodiť. Hrozí im popraskanie a porušenie štruktúry samotného materiálu. Umývajte ich preto ručne a nechajte voľne vysušiť.
Základ pri čistení je horúca voda
Drevené varešky milujú obyčajnú horúcu, ba až vriacu vodu. Horúca voda veľmi rýchlo prenikne do štruktúr dreva a všetkých prípadných trhliniek, pričom ich zároveň hneď aj zbaví všetkých nečistôt. Vodu si pokojne pripravte do rýchlovarnej kanvice, dajte variť, a potom ňou varešky prepláchnite. Nakoniec varešky opláchnite studenou vodou a výsledok vás milo prekvapí.
Doprajte vareškám kúpeľ v sóde bikarbóne
Ak vaše varešky strácajú alebo už dokonca stratili svoju pôvodnú farbu, pripravte im kúpeľ v sóde bikarbóne. Tento univerzálny pomocník v kuchyni si veľmi ľahko poradí aj s týmto problémom. V tomto prípade však vareškám doprajte dlhší odpočinok, pretože aby sa im prinavrátila ich pôvodná farba, vo vode so sódou bikarbónou by mali zostať niekoľko dní.
Prečítajte si aj: Neobvyklá metóda pestovania paradajok: Toto musíte určite vyskúšať!
Čo so zapáchajúcimi vareškami?
Po častom používaní varešiek sa môže stať, že začnú nepríjemne zapáchať. Avšak ani to nie je dôvod sa svojich obľúbených pomocníkov v kuchyni hneď vzdať a vyhodiť ich. Skúste ich najprv vyčistiť saponátom, pričom pre dosiahnutie lepšieho účinku môžete k čisteniu pridať sódu bikarbónu.
Na zápach funguje aj citrónová šťava. Potrite varešky rozkrojeným citrónom, nechajte pôsobiť a potom varešky opláchnite čistou vodou.
Ako drevené varešky vydezinfikovať?
Ak ste sa doteraz báli svojich drevených pomocníkov v kuchyni vydezinfikovať, prinášame vám jeden tip. Naneste na varešky 3 % peroxid vodíka a nechajte pôsobiť približne 15 minút. Dreveným vareškám predĺžite životnosť aj tým spôsobom, že z času na čas ich po dôkladnom umytí a vysušení ošetríte napríklad olivovým alebo iným potravinárskym minerálnym olejom.
ZARUČENÝ TIP ako zabrániť, aby drevené varešky nevsiakli do seba počas varenia mastnotu, je namočiť ich pred varením na niekoľko minút do čistej vody. Varešky budú odolnejšie a budú vám robiť radosť dlhší čas.
Bude vás zaujímať: Únik z reality? Tieto tri rozprávkové chalúpky na samote očaria každého