Ako najmenších naučiť zodpovednosti a spolupráci? Zapojte ich do domácich prác! Možno však narazíte na problém. Menšie deti totiž často domáce povinnosti nevnímajú ako niečo dôležité. Ako ich motivovať, aby sa do nich zapojili dobrovoľne alebo s nadšením?
Začnite malými krokmi
Každá mama sa občas cíti vyčerpane (tzn. ako slúžka), no nie každá naberie odvahu riešiť to. Ak by ste sa totiž o svoje povinnosti rozdelili s ostatnými členmi domácnosti, a pokojne aj s tými najmenšími, hneď by ste pocítili úľavu.Dôležité je však začať postupne.
Malé deti rýchlo stratia pozornosť a trpezlivosť, preto je dobré začať s jednoduchými úlohami. Napríklad vykladanie čistého riadu z umývačky alebo triedenie ponožiek po vypratí je pre deti zábavné a veľmi jednoduché. Keď dieťa získa pocit, že niečo dokáže, bude mať väčšiu motiváciu pokračovať.
Zmeňte prácu na hru
Deti sa milujú hrať, a preto je dobré premeniť domáce povinnosti na zábavnú aktivitu. Môžete s deťmi súťažiť, kto rýchlejšie pozbiera hračky alebo kto si uprace posteľ ako prvý. Vytvorte si vlastné pravidlá a vymýšľajte spôsoby, ako zatraktívniť aj bežné povinnosti. Aj zapnutie časovača môže pri niektorých úlohách výrazne nakopnúť deti k aktivite a svižnosti.
Chváľte a oceňujte
Keď dieťa dokončí svoju úlohu, nezabudnite ho pochváliť za dobre vykonanú prácu. Keď vidí, že jeho snahu oceňujete, bude sa ochotnejšie zapájať aj do ďalších úloh.
Môžete zaviesť jednoduchý systém odmien, ako napríklad nálepky alebo možnosť vybrať si večer knihu, ktorú si spoločne prečítate, či trasu, ktorou pôjdete do školy. Víťaz môže sedieť v aute vpredu alebo má prednostné právo rozhodnúť, čo sa bude na druhý deň variť.
Buďte pozitívnym vzorom
Vieme, že deti sa často učia napodobňovaním. Keď vidia, že rodičia sú aktívni a s radosťou vykonávajú domáce práce, pravdepodobne ich budú chcieť nasledovať. Ukážte im, že aj bežné povinnosti sú súčasťou rodinného života a prispievajú k tomu, aby bol domov čistý a pohodlný.
DepositphotosVysvetlite deťom dôležitosť práce
Deti sú zvedavé a rady sa učia nové veci. Vysvetlite im, prečo je dôležité starať sa o domov. Keď pochopia, že ich pomoc je nevyhnutná, získajú pocit zodpovednosti. Napríklad im môžete povedať, že pomáhajú nielen sebe, ale celej rodine. Alebo že keď vám pomôžu s domácimi prácami, budete mať viac času venovať sa im.
Zapojte ich do rozhodovania
Keď majú deti možnosť rozhodovať o tom, aké práce budú robiť, cítia sa dôležito a získajú väčšiu chuť zapojiť sa. Môžete sa ich spýtať, či chcú pomôcť s umývaním riadu alebo radšej polievať kvety.
Pracovný zoznam, ktorý si spoločne vytvoríte, môže byť skvelým nástrojom na ich motiváciu. Ku každej úlohe môžete priradiť mená a tabuľku, kde si bude rodina dávať body za vykonanú prácu. Na konci dňa/týždňa môžete body spočítať a určíte tak víťaza. Odmenu nech si navrhne sám.
Vytvorte pravidelný rytmus
Rutina a pravidelný program, to je niečo, čo milujú deti už od narodenia. Ak zavádzate domáce práce ako súčasť denného režimu, postupne sa stanú prirodzenou súčasťou dňa. Napríklad upratovanie izby pred spaním alebo pomáhanie s prestieraním stola sa môže stať bežným zvykom, ktorý budú deti vykonávať rady a automaticky.
Zapojte deti do domácich prác a naučte ich zodpovednosti, spolupráci a hodnote tvrdej práce. S trochou kreativity a trpezlivosti môžete získať nielen malých pomocníkov, ale aj posilniť rodinné vzťahy. A ku koncu dňa vám možno ostane čas aj na teplý kúpeľ či relax pri knihe. Šťastný koniec nemusí mať len rozprávka...