Z účtov za elektrinu sa vám kvôli používaniu klimatizácie zatočí hlava, z klímy ochoriete a klíma vie iba chladiť… To sú iba niektoré z mýtov, ktoré okolo klimatizácií kolujú. Zoznámime vás s týmito nepravdivými tvrdeniami a uvedieme ich na pravú mieru.
Klimatizácia žerie elektrinu
To možno platilo pred 10, 15 či 20 rokmi. Áno, staré klimatizácie boli v lete skutočne najväčšími žrútmi elektriny v domácnostiach (v zime štafetu prebralo elektrické vykurovanie), technológie sa však odvtedy výrazne posunuli vpred.
Výrobcovia prišli s novými typmi kompresorov, ktoré pracujú inak. Zlepšili aj spôsob regulácie či odvádzanie tepla a prišli aj s novými – lepšími druhmi chladív.
Vďaka tomu všetkému sú moderné klimatizácie mimoriadne úsporné. Samozrejme, náklady závisia od vonkajšej teploty, nastavenej vnútornej teploty, objemu chladených miestností, počtu teplých dní počas sezóny a ďalších parametrov.
Pre ilustráciu: Pri klimatizáciách v menších bytoch sa ročné náklady na elektrinu pohybujú vo vyšších desiatkach eur.
Z klimatizácie ochoriem
Ak ju budete používať nesprávne, je to možné. Ale to isté sa vám môže stať, ak si v zime nebudete obliekať kabát.
Základom je nenastaviť si teplotu v miestnosti príliš nízko. Práve prechod z teplého do chladného prostredia a naopak zaťažujú náš organizmus. Odborníci odporúčajú, aby rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou nebol väčší než 6 °C. Ak je teda vonku 30 °C, na klíme si nenastavte menej než 24 °C.
Na zdravie nemá pozitívny vplyv ani prúd studeného vzduchu. Aj na to však existuje riešenie – väčšina klím má nastaviteľné klapky, s ktorými si môžete prúd vzduchu nasmerovať mimo vás. Niektoré lepšie vybavené modely majú senzory, ktoré sledujú vašu polohu v miestnosti a prúd vzduchu odklonia automaticky. A pre tých najnáročnejších sú tu aj bezprievanové modely, kde prúd vzduchu tlmí mriežka s mikrootvormi. Vďaka nej sa chladný vzduch z klimatizácie pozvoľna šíri do miestnosti bez prúdenia.
Klimatizácia iba chladí
Ale kdeže, moderná klíma do domu či do bytu dokáže aj vykurovať. A dokážu to robiť s ešte väčšou účinnosťou než chladenie, dokonca aj pri mínusových teplotách (niektoré aj do -20 °C). A 3- až 5-násobne úspornejšie než elektrické ohrievače, ktoré teplo vyrábajú (klimatizácie ho iba presúvajú zvonka dnu).
To zďaleka nie je všetko. Mnohé klimatizácie majú aj funkciu ventilácie bez chladenia, vysúšania vzduchu či dokonca zvlhčovania vzduchu.
Pri funkcii ventilácie vzduch v miestnosti cirkuluje, no zároveň sa čistí vďaka vstavanému filtru. Pri lepšie vybavených modeloch klím nájdete aj špeciálne filtre alebo viacstupňovú filtráciu, ba dokonca pokročilé technológie na čistenie vzduchu ako plazmová ionizácia či oxidácia. Takéto klímy dokážu odfiltrovať aj veľmi jemné prachové častice, alergény, baktérie, vírusy či dokonca zápach z cigariet alebo zvierat. Čiastočne tak nahradia aj čističky vzduchu.
Klimatizácia je drahá
Je to podobné ako pri inej elektronike a výrobkoch – na trhu nájdete stovky modelov klimatizácií, ktoré sa líšia výkonmi, ďalšími parametrami a funkciami. Platí, že čím väčší objem vychladených miestností, tým výkonnejšiu klimatizáciu, prípadne tým väčší počet vnútorných jednotiek budete potrebovať.
Pri najmenších modeloch s výkonom 2,5 až 3,5 kW pre najmenšie byty (garsónky a 1-izbové) či jednu väčšiu miestnosť v dome hovoríme o cenách niečo nad 1 000 € vrátane montáže. Pri väčších bytoch či plochách si budete musieť priplatiť za vyšší výkon, viacero klimatizácií či multisplit klimatizáciu (jedna vonkajšia a viacero vnútorných jednotiek).
Tip pre vás: Klimatizácia do bytu či do domu môže byť vaša už od pár desiatok eur mesačne s ďalšími bonusmi vďaka službe ZSE Klima Bezstarosti.
Zdroj úvodnej fotky: Freepik.com