Ako jednoducho odstrániť nepríjemný zápach z vysávača? Vieme tie najlepšie tipy a triky!

Vysávanie je nevyhnutná činnosť pre udržanie čistoty v domácnosti. Pomáha odstraňovať prach, zvyšky potravy a ďalšie nečistoty z podláh a kobercov. Existujú rôzne druhy vysávačov, ako sú klasické vysávače s nádobou na prach alebo vreckom, robotické vysávače alebo bezvreckové vysávače.

Pri vysávaní je dôležité zvoliť správnu silu sacieho výkonu vysávača podľa druhu podlahy, ktorú vysávate. Dôležité je tiež pravidelne meniť vrecká alebo vyprázdniť nádobu na prach, aby vysávač efektívne fungoval.

Vysávanie je veľmi dôležité

Vysávanie by malo byť vykonávané pravidelne, ideálne aspoň raz týždenne, aby ste udržali čistú a zdravú domácnosť.

Dobre vysatá podlaha nielen vyzerá lepšie, ale taktiež pomáha zabrániť šíreniu alergénov a zlepšuje kvalitu vzduchu v miestnosti.

Nezabudnite tiež na údržbu a čistenie vysávača, ako je pravidelná výmena filtrov, výmena vreciek a kontrola a čistenie sacej trubice, aby bol vysávač v optimálnom stave a dlhodobo fungoval správne a aby ste odstránili zápach vysávača, prípadne mu pomohli neutralizovať zápach.

Aké poznáme druhy a typy vysávačov?

Existuje mnoho rôznych typov a druhov vysávačov, ktoré sú určené na rôzne účely a potreby.

Tu je niekoľko základných typov vysávačov:

 • Bežný vysávač (bežne známy ako vertikálny vysávač) - tento typ vysávača je vhodný na bežné vysávanie podlahy a kobercov. Je ľahko ovládateľný a vhodný pre každodenné použitie.
 • Ručný vysávač - tento typ vysávača je malý a ľahký, ideálny na vysávanie malých priestorov, ako sú auto, schody alebo nábytok.
 • Robotický vysávač - tento typ vysávača je schopný sa samostatne pohybovať a vysávať podlahy bez ľudskej asistencie. Ideálny pre tých, ktorí majú málo času na upratovanie.
 • Vysávač s vodným filtrom - tento typ vysávača je schopný zbierať nečistoty a prach do vody, čo znamená, že vzduch, ktorý je vypúšťaný späť do miestnosti je oveľa čistejší.
 • Prúdový vysávač - tento typ vysávača je určený na vysávanie väčších oblastí, s vysokým výkonom a vodou chladeným motorom.
 • Vysávač s nízkym hlukom - tento typ vysávača je špeciálne navrhnutý tak, aby bol tichší a menej rušivý, ideálny pre použitie v oblastiach, kde je potrebné udržiavať tiché prostredie.

Výber správneho typu vysávača záleží od vašich potrieb a preferencií, ako aj od povrchov, ktoré budete vysávať. Či už hľadáte bežný vysávač na koberce alebo robotický vysávač na dlážkové podlahy, je dôležité vybrať ten, ktorý najlepšie vyhovuje vašim potrebám a preferenciám.

Neprehliadnite: 7 tipov na domáce bielenie zubov – ako na žiarivý chrup bez poškodenia?

vysávanie

Zdroj: Depositphotos

Zápach pri vysávaní - prečo vysávač zapácha?

Pri vysávaní sa môže uvoľniť rôzny zápach v miestnosti. Tento zápach môže byť spôsobený napríklad prachom, zvyškami jedla, zvieracími chlpmi alebo inými nečistotami, ktoré sa nachádzajú vo vašom koberci alebo na podlahe. Je dôležité pravidelne vysávať a udržiavať čistotu vo vašom domácnosti, aby sa predišlo nepríjemným zápachom a udržali sa priestory zdravé a čisté.

Ak máte problémy so zápachom pri vysávaní, môžete použiť aj čistiace prostriedky alebo osviežovače vzduchu, ktoré vám pomôžu zbaviť sa nepríjemných vôní.

Prečo z vysávača vychádza nepríjemný zápach?

Existuje niekoľko možných dôvodov, prečo by z vysávača mohol vychádzať nepríjemný zápach:

 • Zanesený hepa filter alebo nádobka na prach - ak nie je často čistený filter vysávača alebo v nádobke na prach, môžu sa tam hromadiť baktérie a zvyšky, ktoré môžu spôsobiť nepríjemný zápach.
 • Zanesené kefy alebo hadice - zanesené kefy alebo hadice môžu obsahovať zvyšky od vysávanej špiny a prachu, ktoré sa zhromažďujú a spôsobujú zápach.
 • Vysávanie mokrých alebo mastných povrchov - ak vysávate mokré alebo mastné povrchy, môže sa vlhkosť alebo mastnota zachytiť v špirále vysávača a spôsobiť nepríjemný zápach.
 • Poškodený motor - ak má vysávač poškodený motor, môže dochádzať k prehriatiu alebo spáleniu, čo môže spôsobiť nepríjemný zápach.

Ak sa vysávačom vysáva nepríjemný zápach, odporúča sa premyslieť vyčistiť a skontrolovať vyššie uvedené oblasti. Samozrejme nezabudnite váš vysávač umyť.

Odporúčame aj: Domáci čistič parkiet: Obnovte lesk parkiet prírodnými ingredienciami z kuchyne!

zápach z vysávača

Zdroj: Depositphotos

Nepríjemné pachy - ako odstrániť zápach z vysávača?

Na odstránenie zápachu z vysávača môžete postupovať nasledovne:

 • Vyprázdniť nádobu na odpadky a prachový filter. Často sa totiž zápach vyskytuje v nádobke, kde sa zhromažďuje prach a špina.
 • Skontrolovať a vyčistiť prachový filter. Ak je filter príliš zanesený, môže spôsobovať zápach. Filter je potrebné pravidelne vyčistiť alebo vymeniť podľa návodu výrobcu.
 • Skontrolovať a vyčistiť hlavicu vysávača. Aj v nej sa môže hromadiť prach, špina a vlasy, čo môže spôsobovať zápach.

Ak je zápach naďalej prítomný, môžete skúsiť použiť prírodné prostriedky na odstránenie zápachu. Napríklad, do nádrže na odpadky môžete pridať niekoľko kvapiek esenciálneho oleja (napríklad levanduľového alebo citrónového), ktoré majú dezinfekčné vlastnosti a príjemnú vôňu.

Pravidelne čistiť a udržiavať vysávač v čistom stave, aby sa predchádzalo hromadeniu špiny a zápachu. Ak aj napriek týmto opatreniam zápach nezmizne, môže byť potrebné skontrolovať vysávač u odborníka, pre prípadnú závadu alebo poškodený filter.

Ako zbaviť vysávač nečistôt a zápachu?

Na zbavenie vysávača nečistôt a zápachu môžete postupovať nasledovne:

 • Vymeňte filter vo vysávači - starý filter môže byť znečistený a spôsobovať zápach.
 • Vyčistite prachovú nádobu alebo vrecko - odstráňte nečistoty a prach, ktoré sa nahromadili v nádobe alebo vrecku.
 • Skontrolujte hadicu a kefy- môže sa stavať, že hadica alebo čistiace kefy sú upchaté nečistotami, čo môže spôsobovať zápach.
 • Použite čistiace prostriedky - existujú špeciálne čistiace prostriedky pre vysávače, ktoré pomáhajú odstrániť nečistoty a zápach.
 • Pravidelne vyprázdňajte a čistite vysávač - dôležité je pravidelne vyprázdňať a čistiť vysávač, aby nedochádzalo k hromadeniu nečistôt a vzniku zápachu.

Týmito jednoduchými krokmi by ste mali byť schopní zbaviť sa nečistôt a aby ste eliminovali príčiny zápachu vo svojom vysávači.

Ako odstrániť zápach z vysávača pomocou esenciálnych olejov a vatového tampónika?

Na odstránenie zápachu z vysávača pomocou esenciálnych olejov a vatového tampónika postupujte nasledovne:

 • Vezmite vatový tampónik a kvapnite naň pár kvapiek esenciálneho oleja s príjemnou vôňou, napríklad levanduľového oleja alebo citrusového oleja.
 • Vložte vatový tampónik do vysávača, kde sa prach a nepríjemné zápachy zvyknú hromadiť.
 • Zapnite vysávač a nechajte ho pár minút pracovať, aby sa esenciálne oleje rozptýlili a odstránili zápach z vysávača.
 • Po skončení vysávania vyhoďte použitý vatový tampónik a pravidelne opakujte tento postup, aby ste udržali váš vysávač vo "voňavej kondícii".

Takto jednoduchým spôsobom môžete efektívne odstrániť zápach z vysávača a zároveň zlepšiť čistiaci účinok esenciálnych olejov. Prípadne môžete použiť aj špeciálne vône.

Tip pre vás: Trápi vás zápach v domácnosti? Vyskúšajte trik s citrónom a soľou!

vysávač

Zdroj: Depositphotos

Ako odstrániť zápach z vysávača pomocou sódy bikarbóny?

Odstránenie zápachu z vysávača pomocou sódy bikarbóny je veľmi jednoduché.

Postupujte podľa nasledujúcich krokov:

 • Vypnite vysávač a odpojte ho z elektrickej zásuvky.
 • Vysypte niekoľko lyžíc sódy bikarbóny do nádrže vysávača.
 • Nechajte sódu bikarbónu pôsobiť aspoň 1-2 hodiny, aby absorbovala zápachy.
 • Počas tohto času môžete aj vyčistiť filter alebo výmenné vrecko, aby ste zabránili opätovnému šíreniu zápachu.
 • Po uplynutí času vysypte sódu bikarbónu z nádrže vysávača.
 • Ak je to potrebné, môžete ešte raz vysypať sódu bikarbónu a nechať ju pôsobiť, až kým sa zápach úplne neodstráni.

Týmto jednoduchým spôsobom by ste mali úspešne odstrániť zápach z vysávača pomocou sódy bikarbóny.

Ako odstrániť zápach z vysávača pomocou sódy bikarbóny v prípade, ak vysávač nemá vrecko?

Ak váš vysávač nemá filtračné vrecko a cítite nepríjemný zápach, môžete ho jednoducho odstrániť pomocou sódy bikarbóny.

Postup je nasledovný:

 • Vyprázdňte nádobu vysávača a odstráňte všetky nečistoty.
 • Na dno nádoby vysypeme hrubšiu vrstvu sódy bikarbóny.
 • Nechajte sódu pôsobiť aspoň niekoľko hodín alebo cez noc, aby absorbujú nepríjemné zápachy.
 • Následne vysávač zapnite na chvíľku, aby sa sóda rovnomerne rozprestrela a nasala zápachy.
 • Nakoniec vyprázdnite nádobu, pretrite vnútro vysávača suchou handrou a môžete ho opäť používať s čistou a sviežou vôňou.

Týmto spôsobom môžete efektívne odstrániť zápach z vysávača aj bez vrecka vysávača.

1 komentár
Blažena Sádovská

Blažena Sádovská

18.03.2024 15:39

Super nápady, určite niektoré vyskúšam

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE