Zaujímalo vás niekedy, ako vyčistiť pripálenú panvicu? Či už úplne pripálite večeru alebo sa vaše panvice časom zašpinia a budú špinavšie, nakoniec budete musieť absolvovať ich dôkladné umývanie priamo pri umývadle. A preto platí, že čím rýchlejšie, tým lepšie!
Z tohto dôvodu sme pre vás otestovali päť fantastických spôsobov čistenia pripálenej panvice. Pripálenú panvicu môžete oživiť našimi čistiacimi metódami. Ak všetko ostatné zlyhá alebo ak panvica vydržala niekoľko rokov intenzívneho používania a zdá sa, že sa nikdy nevyčistí, v tom prípade je možno čas sa s ňou navždy rozlúčiť.
Panvica je nenahraditeľným pomocníkom v domácnosti
Či už máte doma panvicu od mamy, panvicu na lievance, grilovaciu panvicu, kameninovú, keramickú či teflónovú panvicu – v každom prípade by ste mali dbať na to, aby bola kvalitná a odolná. Dobrá panvica je v každej kuchyni nenahraditeľný pomocník.
Bez nej sa nezaobídeme nielen pri varení, ale častokrát aj pri pečení, keďže mnohé panvice možno použiť aj do rúry. Preto sa o ne správne starajte a dbajte na to, aby ste ich po každom použití dôkladne umyli.
A ako na to rýchlo a efektívne, to vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.
Odporúčame: Ako ju vyčistiť? Vyskúšajte skvelý tip na DIY čistiaci prostriedok na rúry!
Zdroj: Depositphotos
1. Sóda bikarbóna a ocot
- Naplňte špinavú panvicu rovnakým dielom vody a octu.
- Zmes priveďte do varu a potom pridajte 2 polievkové lyžice sódy bikarbóny.
- Odstráňte z tepla a nechajte lúhovať až 15 minút.
- Vylejte tekutinu do odtoku a potom pomocou špongie alebo drôtenky vydrhnite všetky zostávajúce pripálené kúsky.
- Ak škvrny zostanú, naneste pastu z jedlej sódy zmiešanej s trochou vody a nechajte niekoľko minút pôsobiť, než panvicu znova vydrhnete.
Do tejto metódy sme vkladali veľké nádeje, pretože sa jej darilo pri testovaní najlepších metód na čistenie plechov na pečenie. Už po 5 minútach namáčania sme si všimli, že niektoré zuhoľnatené kúsky sa začali vyplavovať na povrch!
Rozhodli sme sa však, že túto necháme namočiť celých 15 minút, pretože sa zdalo, že niektoré zaschnuté kúsky držia naozaj pevne. Po opláchnutí a 10 minútach silného drhnutia drôtenkou sme dokázali očistiť väčšinu zuhoľnateného a pripáleného jedla.
Následná aplikácia pasty z jedlej sódy bola určite potrebná a ďalšie čistenie bolo nevyhnutné, aby sa umyli aj zvyšné nečistoty.
2. Citróny
V tomto prípade ide o skvelú prírodnú metódu čistenia, ktorá nevyžaduje žiadne agresívne chemikálie.
- Nakrájajte 2 až 3 citróny a poukladajte ich na špinavú panvicu.
- Umiestnite panvicu na stredne vysokú teplotu a naplňte ju dostatočným množstvom vody, aby ste sotva pokryli citróny.
- Citrónovú vodu priveďte do varu, nechajte vrieť 5 – 8 minút a potom panvicu dajte dolu z ohňa.
- Budete vedieť, že panvica je pripravená na posledné čistenie, keď začnete vidieť čiastočky jedla plávať na hladine vody.
- Vyhoďte citróny a vodu vylejte.
- Opláchnite horúcou, čistou vodou a pomocou jemnej drôtenky alebo čistiacej kefky uvoľnite a odstráňte všetky prilepené kúsky.
Aj keď môžeme oceniť úplne prírodný prístup, nebol pre nás taký účinný v porovnaní s inými metódami, ktoré sme testovali. Vyžadovalo si to dosť náročného čistenia v horúcej vode, aby to malo skutočne zaručený efekt. Myslíme si, že klasické mydlo na riad by bolo rovnako účinné a pri tomto procese by ste „nepremrhali" dva dokonale dobré citróny.
3. Alobal a sóda bikarbóna
Hliníková fólia je pomocníkom nielen na zakrytie jedál, ale je aj veľmi efektívnym čistiacim nástrojom, ktorý už pravdepodobne máte vo svojej pracovnej časti kuchyne.
- Opláchnite špinavú panvicu v horúcej vode.
- Potom ju bohato posypte 2 lyžicami sódy bikarbóny.
- Pridajte niekoľko lyžičiek horúcej vody späť do panvice, aby ste vytvorili pastu so sódou bikarbónou, a potom začnite drhnúť kusom pokrčenej fólie o veľkosti golfovej loptičky.
- Pokračujte v čistení, kým sa nezodvihnú všetky spálené nečistoty a potom ich opláchnite horúcou mydlovou vodou na dokončenie čistenia.
Táto metóda nám priniesla skvelé výsledky. Zatiaľ čo po počiatočnom vydrhnutí bolo potrebné vykonať malú úpravu s dodatočnou sódou bikarbónou, boli sme ohromení tým, ako dobre fólia skutočne odstránila špinu. V konečnom dôsledku je táto metóda ako „luxusná“ verzia metódy jedlej sódy a octu, ktorú sme skúsili predtým. Funguje rovnako dobre, ale rýchlejšie a efektívnejšie vďaka pridaniu fólie pre lepšiu drhnúcu silu.
POZOR, pri použití tejto metódy si dajte pozor na to, aký je povrch vašej panvice, aby ste si ju čistením hliníkovou fóliou nepoškriabali.
Neprehliadnite: Papier na pečenie: 12 skvelých spôsobov, ako ho využiť aj inak!
Zdroj: Depositphotos
4. Tablety do umývačky riadu
- Špinavú panvicu opláchnite horúcou vodou.
- Potom ju začnite jemne drhnúť pod teplou vodou pomocou tablety do umývačky riadu.
- Čistite, kým sa nezdvihnú všetky zvyšky jedla, potom opláchnite teplou vodou.
Nemohli sme uveriť, ako dobre táto metóda fungovala! Za menej ako 5 minút sme mali dokonale čistú panvicu, ktorá si nevyžadovala žiadne následné čistenie alternatívnymi metódami. Teplá voda postupne pri čistení tabletu rozpustí a pomôže tablete udržať si tvar, aby sa hneď nerozpadala medzi prstami.
5. Soľ
- Panvicu umyte pod prúdom horúcej vody, aby ste ju odmastili.
- Utrite ju dosucha a položte na sporák na slabý oheň, aby sa zahriala.
- Na panvicu nasypte soľ tak, aby vrstva soli bola dostatočne veľká na to, aby pokryla celé dno panvice.
- Soľ zahrejte na miernom ohni a miešajte asi 20 minút.
- Po 20 minútach soľ vysypte a panvicu umyte, aby ste sa zbavili zvyškov soli.
- Potom panvicu naolejujte – panvicu znova zohrejte, nalejte na ňu trochu oleja a zahrievajte tri minúty.
- Prebytočný tuk z panvice utrite papierovou utierkou.
A výsledok? Nielen čistá panvica, ale aj dokonale pripravená na mnohé ďalšie použitia bez toho, aby sa na ňu niečo prilepilo.
Odporúčame aj: Triky na pestovanie paradajok: Vyskúšajte starú čínsku metódu a úrodu nebude stíhať oberať!