Tieto nádoby nemôžete umývať v umývačke riadu, ak ich nechcete zničiť

Umývanie riadu v umývačke riadu je veľmi jednoduché a pohodlné. Stačí jednoducho usporiadať riady do koša v umývačke. Pokiaľ sú riady veľmi mastné, odporúča sa pred umiestnením do umývačky opláchnuť ich pod tečúcou vodou.

Potom stačí nastaviť program na umývanie a umývačka postará sa o všetko ostatné. Po skončení umývania stačí otvoriť dvere umývačky a nechať riady vyschnúť. Takto umyté riady sú úplne čisté a pripravené na ďalšie použitie.

V neposlednom rade treba pravidelne vyprázdňovať filter a udržiavať umývačku čistú, aby bola schopná správne fungovať dlhodobo. V prípade potreby je možné použiť aj špeciálne čistiace prostriedky na umývačku riadu. Takto sa môžete tešiť z čistých riadov bez toho, aby ste sa museli o ne starať ručne.

Kuchynský riad a správne spôsoby umývania riadu v umývačke - ako na to?

 • Pred umývaním riadu v umývačke odstráňte zbytky jedla a pripravte špinavý riad.
 • Naložte riad do umývačky tak, aby sa navzájom nedotýkali a vždy nasmerujte otvory nadol.
 • Majte dostatok priestoru medzi riadom pre cirkuláciu vody.
 • Vždy používajte správne množstvo a správny druh umývacieho prostriedku.
 • Po skončení umývacieho cyklu nechajte riad vyschnúť v umývačke pred jeho vyberaním.

Ako vyčistiť umývačku riadu?

Pravidelné čistenie umývačky riadu, ako aj údržba umývačky riadu sú dôležité - môžete tak jednoducho predĺžiť životnosť umývačky riadu.

 • Naplňte umývačku riadu čistiacim prostriedkom. Existujú špeciálne tabletky alebo prášky určené pre umývačky riadu, ktoré pomáhajú odstrániť nečistoty a usadeniny.
 • Skontrolujte filtre umývačky. Často sa v nich zachytávajú nečistoty a potraviny, ktoré môžu spôsobiť nepriaznivé vplyvy na umývanie riadu. Ak sú filtre špinavé, očistite ich pod tečúcou vodou.
 • Prečistite trysky a rúry umývačky. Pomocou jemnej kefky odstráňte zvyšky potravín a nečistôt, ktoré sa môžu usadiť v tryskách a rúrach.
 • Čas od času prečistite tesnenia dverí. Pri umývačke riadu sa môže vytvoriť pleseň a pachy, ak sa nečistoty dostanú do tesnení dverí. Očistite ich pomocou vody a octu alebo špeciálneho čistiaceho prostriedku.
 • Pravidelne vykonávajte pravidelné cykly čistenia. Existujú špeciálne programy pre čistenie umývačky riadu, ktoré odstránia nečistoty a usadeniny z vnútra.
 • Počas pravidelného čistenia vyčistite aj vonkajšie časti umývačky, ako sú ovládacie prvky a dvere.

Takto správne a pravidelne vyčistíte umývačku riadu a zabezpečíte, aby vám správne fungovala a dlho vám slúžila.

Neprehliadnite: Ako ušetriť pri umývaní riadu?

umývačka riadu

Zdroj: Depositphotos

Čo umývať v umývačke - čo patrí do umývačky riadu?

V umývačke riadu môžete umývať:

 • taniere,
 • poháre a poháre na víno,
 • lyžice, vidličky, nože a ďalšie príbory,
 • hrnce, panvice a pokrievky,
 • misky a misy,
 • hrnčeky a podobne.

Niektoré veci, ako napríklad špeciálne nádoby na filtrovanú kávu, by mal byť umývané radšej ručne, aby sa predišlo poškodeniu. Taktiež je dôležité prečítať si návod na použitie umývačky a dodržiavať odporúčané postupy.

Odporúčame aj: Domáci čistič parkiet: Obnovte lesk parkiet prírodnými ingredienciami z kuchyne!

umývačka riadu

Zdroj: Depositphotos

Nevhodné predmety do umývačky riadu

Nevhodné predmety do umývačky riadu zahŕňajú:

 • Kovové nádoby s priľnavou povrchovou úpravou, ako sú hliníkové hrnce a panvice.
 • Drevené kuchynské pomôcky, ktoré by mohli byť poškodené v dôsledku tepla a vlhkosti.
 • Špeciálne sklenené nádoby, ktoré by sa mohli poškodiť pri vysokej teplote v umývačke riadu.
 • Predmety s nálepkami alebo farebnými ozdobami, ktoré by sa mohli poškodiť v dôsledku horúcej vody a čistiacej chémie.
 • Nože s drevenými rukoväťami, ktoré by mohli byť poškodené alebo zničené kvôli horúcej vode a čistiacej chémii.
 • Dizajnové riady či príbory.
 • Plasty, ktoré nie sú určené na použitie v umývačke riadu a môžu byť poškodené alebo deformované kvôli vysokým teplotám.

Nerezový riad - prečo nepatrí do umývačky riadu?

Nerezový riad je vyrobený z kvalitného materiálu, avšak nie všetky typy nerezového riadu sú vhodné na umývanie v umývačke riadu. Horúca voda, silné čistiace prostriedky a dlhodobé pôsobenie vlhkosti môžu poškodiť nerezový riad. Tieto vplyvy môžu spôsobiť koróziu, znížiť životnosť a rovnako aj estetický vzhľad riadu.

Preto sa odporúča umývať nerezový riad ručne, aby zostal dlhšie zachovalý a v dobrom stave.

Plasty a plastové výrobky v umývačke

Plasty a plastové výrobky nepatria do umývačky riadu z dôvodu, že horúca voda a vysoký tlak vody môžu poškodiť ich štruktúru a deformovať ich. Okrem toho môže dochádzať k uvoľňovaniu toxických látok z plastových výrobkov do jedla, čo môže byť škodlivé pre zdravie. Preto je lepšie umývať plastové výrobky ručne v teplej vode a so saponátom.

Tip pre vás: Žehlička a vodný kameň: pomocou tohto domáceho triku očistíte žehličku od vodného kameňa!

umývačka riadu

Zdroj: Depositphotos

Oceľový riad

Oceľový riad nie je odolný voči silným čistiacim prostriedkom, ktoré sa používajú v umývačkách riadu, a môže sa preto znehodnotiť. Odporúča sa umývať oceľový riad ručne, aby zostal dlhodobo zachovaný v dobrom stave.

Drevené kuchynské časti nádob či kuchynských pomôcok

Drevené kuchynské časti nádob či kuchynských pomôcok nepatria do umývačky riadu z dôvodu, že vysoké teploty a agresívne chemikálie používané pri umývaní môžu poškodiť drevený povrch, farby a lakované časti. Navyše, drevené predmety sa môžu deformovať alebo rozpínať pri dlhodobom vystavení vode a teplu. Je preto odporúčané umývať drevené kuchynské časti ručne v miernom teple a používať jemné čistiace prostriedky, aby sa predišlo ich poškodeniu.

Teflonový riad

Teflon je materiál s antiadheznými vlastnosťami, ktoré sa môžu poškodiť v dôsledku agresívneho umývania v umývačke riadu. Chemikálie, horúca voda a mechanické pohyby môžu zničiť povrch teflonu a viesť k jeho opotrebovaniu. Preto je odporúčané umývať riady z teflonu ručne, s jemným čističom a teplou vodou. Takto môžete predĺžiť životnosť svojho teflonového riadu a udržať ho v dobrom stave.

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE