Kúpeľňa je naším útočiskom pred stresom a zmývame tu zo seba špinu dňa, nech je akéhokoľvek charakteru. Mala by sa nám spájať s čistotou, sviežosťou a relaxom, avšak niekedy si našu oázu pokoja prisvojí nepozvaný hosť – pleseň. A hoci nemá vlastný kľúč ani nájomnú zmluvu, zdá sa, že plánuje zostať navždy.
Prečo pleseň napáda práve kúpeľňu?
Kúpeľňa je pre pleseň niečo ako luxusný hotel s bazénom. Kombinácia tepla, vlhkosti a obmedzeného prúdenia vzduchu vytvára dokonalé prostredie, kde sa plesni darí a kde si pokojne zakladá svoje spórové kolónie. Kachličkové škáry, tesnenia okolo vane a dokonca aj steny pokryté jemnou vrstvou kondenzovanej vody – to všetko sú ideálne miesta na jej optimálny rozvoj. Stačí, že necháte po sprchovaní zatvorené okno alebo nezapnete ventilátor, a vaša kúpeľňa sa stane pre pleseň rajom.
Ako pleseň ničí naše zdravie
Pleseň v domácnosti nie je len estetickým problémom, ktorý kazí dokonalý vzhľad vašej kúpeľne. Je to biologický narušiteľ, ktorý môže ohrozovať vaše zdravie. Čierne, zelené či biele fľaky sú často tvorené hubami, ktoré produkujú spóry. Tie môžu dráždiť dýchacie cesty, spôsobovať alergie, zhoršovať astmu a dokonca ovplyvniť váš imunitný systém. Takže ak si myslíte, že pleseň je len škaredá, zamyslite sa ešte raz.
DepositphotosVyhrňte si rukávy, pleseň sa dá odstrániť!
Ak sa chcete plesne zbaviť, pripravte sa na boj, ktorý si vyžaduje vytrvalosť. Na začiatok vyzbrojte svoju domácnosť silnými čistiacimi prostriedkami. Klasický biely ocot alebo jedlá sóda sú skvelými prírodnými bojovníkmi, ktorí si vedia poradiť s povrchovými fľakmi. Pokiaľ máte radi o niečo „ťažší kaliber", môžete siahnuť po komerčných prípravkoch na plesne, ktoré sú určené na hĺbkové čistenie.
V rámci preventívnych opatrení by ste sa mali zamerať na to, čo plesni v kúpeľni tak veľmi vyhovuje – vlhkosť. Keď sa vlhkosť v priestore dostane na 85 % a teplota sa pohybuje medzi 20 a 30 °C, je to vlastne pozvánka pre pleseň. Máte istotu, že sa určite objaví. Po sprchovaní preto vždy radšej zapnite ventilátor alebo otvorte okno.
Ak nemáte ventiláciu, investujte do odvlhčovača, ktorý vám pomôže udržať kúpeľňu suchú. Skontrolujte tiež, či sa neobjavujú netesnosti okolo vane alebo sprchy, pretože unikajúca voda je pre pleseň čosi ako švédsky stôl.
Môže pleseň zmiznúť nadobro?
Každý, kto sa niekedy pokúšal zbaviť plesne, vie, že to je ako pokus o odohnanie komára, ktorý sa neustále vracia. Pravda je, že úplné odstránenie plesne si vyžaduje viac než len jednorazové čistenie. Pokiaľ máte v kúpeľni staré škárovanie alebo poškodené povrchy, možno bude potrebné zvážiť ich výmenu.
Moderné silikónové tesnenia a protiplesňové nátery sú navrhnuté tak, aby plesni znepríjemnili život. Najbližšie, keď sa budete chystať do rekonštrukcie alebo maľovania kúpeľne, potrite steny niekoľkokrát roztokom modrej skalice alebo haseným vápnom, ktorý sa považuje za najlepšiu dezinfekciu proti plesniam.
Vojna s plesňou nemusí byť tragédia
Ak si pleseň vybudovala v kúpeľni svoju malú ríšu, nemusíte to brať ako drámu. Je to priestor pre vás, aby ste preskúmali, ako sa dá ešte lepšie starať o domácnosť. Možno konečne oceníte chemické vlastnosti octu alebo si po sprchovaní vytvoríte nové rituály, ktoré zabránia množeniu plesní.
A ak sa vám pleseň aj napriek všetkým opatreniam do kúpeľne vráti? No, aspoň budete mať komu nadávať, keď budete stáť s handrou v jednej ruke a octom v druhej. Koniec koncov, každá vojna potrebuje nepriateľa – a táto je aspoň ekologická!