Zlatožlté hlavičky na lúkach, ktoré deti s radosťou fúkajú do vetra a záhradkári bez váhania vytrhávajú. Púpava – symbol jari, prírodná liečiteľka a zároveň nečakaná hviezda sezónnej kuchyne.
V rukách toho, kto ju pozná, sa zmení na voňavý sirup, horkastú „kávu“ či šalát, ktorý rozhýbe trávenie. Kedy púpavu zbierať, ako ju spracovať, na čo si dať pozor – a čo z nej chutné vykúzliť? Vitajte vo svete rastliny, ktorá rastie priamo pod nohami a má priaznivé účinky na naše zdravie.
Správny čas na zber púpavy
Púpava lekárska (Taraxacum officinale) je jednou z tých rastlín, ktoré netreba hľadať – ona si nájde nás. Rastie takmer všade, no ak ju plánujeme konzumovať, na mieste zberu záleží viac, než sa zdá. Vyhýbať by sme sa mali krajniciam, parkom s častými návštevami psov a oblastiam, kde je možná chemická kontaminácia. Najvhodnejšie sú čisté lúky a záhrady ďaleko od rušných ciest.
Kvety púpavy sa zbierajú počas slnečných dní, keď sú plne otvorené – ideálne v období od apríla do mája. Listy sa oplatí nazbierať čo najskôr, kým sú ešte mladé a menej horké, teda na jar. S koreňmi sa oplatí počkať buď na začiatok jari, alebo na jeseň – vtedy majú najviac prospešných látok.
Priaznivé účinky púpavy prekvapia aj vás
Napriek tomu, že púpava nemá práve najlepšiu povesť, jej nutričná hodnota je pozoruhodná. Obsahuje horké látky ako taraxacín, ktoré pomáhajú tráveniu, podporujú činnosť pečene a žlčníka a celkovo napomáhajú telu zbaviť sa nahromadených toxínov. Púpava je bohatá na vitamíny A, C, K a vitamíny skupiny B, ktoré posilňujú imunitu, zrak, krvný obeh aj nervový systém.
Z minerálov vyniká obsahom draslíka, železa, vápnika či horčíka – teda tých prvkov, ktoré bývajú po zime často v deficite. V koreňoch sa navyše nachádza inulín, prirodzené prebiotikum, ktoré pomáha rozvíjať zdravú črevnú mikroflóru a môže pozitívne ovplyvniť hladinu cukru v krvi. V praxi to znamená jediné – púpava je jarný detox v tej najprírodnejšej forme.
Púpava nie je pre každého: kedy si dať radšej pozor
Hoci sa púpava dá označiť za bezpečnú, existujú výnimky. Ľudia s ochoreniami žlčníka, napríklad s prítomnosťou žlčníkových kameňov, by ju mali užívať opatrne – horké látky totiž stimulujú žlčovod a môžu vyvolať nepríjemné sťahy.
Ostražití by mali byť aj tí, ktorí majú alergiu na rastliny z čeľade astrovité – sem patrí okrem púpavy napríklad aj harmanček či arnika. V tehotenstve alebo počas dojčenia je vhodné púpavu konzumovať len po konzultácii s lekárom, najmä ak ide o koncentrované výťažky alebo čaje z koreňa.
A čo množstvo? Púpava nie je šalátová rukola – jej intenzívne pôsobenie je dôvodom, prečo sa oplatí začínať s malým množstvom, napríklad hrnčekom čaju alebo malou hrsťou listov denne. Aj príroda si zaslúži rešpekt. A teraz sa pripravte na poriadnu dávku receptov, ktoré vám spríjemnia jar.
DepositphotosRecepty z púpavy: 12 spôsobov, ako si ju vychutnať
1. Púpavový med
Ingrediencie:
- 200 púpavových kvetov
- 1 liter vody
- 1 citrón
- 1 kg cukru
Postup: Kvety zalejte vodou, pridajte na kolieska nakrájaný citrón a priveďte do varu. Nechajte lúhovať cez noc. Na druhý deň precedíte, pridáte cukor a varíte, kým nevznikne hustejší sirup. Výsledok chutí podobne ako agátový med, s jemnou bylinnou stopou.
2. Vyprážané púpavové kvety
Ingrediencie:
- Púpavové hlavičky
- Cestíčko z múky, vody, soli a korenia
- Olej na smaženie
Postup: Kvety jemne prepláchnite, osušte, obaľte v cestíčku a smažte na panvici dozlatista. Výborné ako jarný snack s cesnakovým dipom.
3. Jarný šalát z púpavových listov
Ingrediencie:
- Mladé púpavové listy
- Vajce natvrdo
- Reďkovka, cibuľka
- Zálievka z olivového oleja, citrónu, medu a horčice
Postup: Listy natrháme, pridáme nakrájanú zeleninu a plátky vajíčka. Dochutíme sviežou domácou zálievkou. Púpava šalátu dodá horký podtón, ktorý ladí s kyslým a sladkým.
4. Púpavová „káva“ z koreňa
Ingrediencie:
- Sušený koreň púpavy
- Voliteľne škorica či kardamóm
Postup: Korene pražte na suchej panvici dohneda, potom pomeľte. 1 čajová lyžička na šálku vody, lúhujte 10 minút. Bez kofeínu, ale povzbudzujúce.
5. Púpavové pesto
Ingrediencie:
- Púpavové listy
- Slnečnicové semienka
- Cesnak, citrón, olej, soľ
Postup: Všetko rozmixujte do pasty. Skladujte v chladničke, chutí skvele na toastoch či v cestovinách.
6. Púpavový ocot
Ingrediencie:
- Púpavové kvety
- Jablčný ocot
Postup: Kvety naložte do octu a nechajte lúhovať 2 – 3 týždne. Preceďte a skladujte v tmavej fľaši. Ocot má jemnú chuť a výborne sa hodí do šalátov.
7. Fermentovaná púpavová limonáda
Ingrediencie:
- 1 hrnček púpavových kvetov
- 1 citrón
- 3 PL medu
- 1 liter vody
- Trochu fermentačného štartéra (napr. srvátky alebo pár hrozienok)
Postup: Kvety zalejeme vodou, pridáme na plátky nakrájaný citrón, med a štartér. Prikryjeme gázou a necháme fermentovať 2-3 dni na teplom mieste. Po scedení skladujeme v chladničke a podávame vychladené – jemne perlivé, osviežujúce, s nádychom lúky.
Depositphotos8. Púpavový sirup s pomarančom
Ingrediencie:
- 150 púpavových kvetov
- 1 pomaranč a 1 citrón
- 1 liter vody
- 700 g cukru
Postup: Kvety zalejeme vodou, pridáme na plátky pokrájané citrusy (aj s kôrou, bio), necháme prejsť varom a odstaviť do druhého dňa. Precedíme, pridáme cukor, varíme do zhustnutia a nalejeme do fliaš. Výborne chutí v minerálke aj ako sladidlo do čaju.
9. Jarná púpavová polievka
Ingrediencie:
- 2 zemiaky
- Hrsť mladých púpavových listov
- Cibuľka, cesnak
- Zeleninový vývar
- Smotana alebo rastlinná alternatíva
Postup: Na oleji orestujeme cibuľku, pridáme cesnak, zemiaky a zalejeme vývarom. Keď sú mäkké, pridáme listy a krátko povaríme. Rozmixujeme, pridáme smotanu, soľ a korenie. Výsledok je jemne horkastý, jarný, veľmi výživný.
10. Púpavový džem s jablkami
Ingrediencie:
- 2 hrnčeky púpavových kvetov
- 2 jablká
- Šťava z 1 citróna
- 500 g želírovacieho cukru
- 300 ml vody
Postup: Kvety povaríme vo vode, pridáme postrúhané jablká a citrónovú šťavu, krátko povaríme. Pridáme cukor, varíme podľa návodu na želírovacom cukre a nalejeme do pohárov. Skvelý na hrianky aj ako plnka do koláčov.
11. Slaný púpavový quiche
Ingrediencie:
- Lístkové cesto
- 2 vajcia
- Smotana
- Mladé púpavové listy
- Cibuľka, strúhaný syr, soľ, korenie
Postup: Cesto vložíme do formy, navrstvíme naň restované listy s cibuľkou, zalejeme zmesou vajec, smotany a syra. Pečieme pri 180 °C asi 30 minút. Vhodné ako večera aj ako slaný koláč na piknik.
12. Púpavové smoothie
Ingrediencie:
- Hrsť mladých púpavových listov
- 1 banán
- Pol jablka
- Citrónová šťava
- Voda alebo rastlinné mlieko
Postup: Všetko rozmixujeme dohladka. Púpava dodá nápoju jemnú horkosť, banán ju vyváži sladkosťou. Skvelé na ranné prebudenie metabolizmu aj detox po víkende.
Zohnite sa za pokladom
Púpava je presne ten typ rastliny, ktorú prehliadame, no pritom má čo povedať. Stačí sa zohnúť a dať jej šancu – v šálke čaju, na tanieri či v pohári sirupu. Jej chuť je divoká, čistá, pravdivá. Presne taká, akú jar potrebuje.
Zdroj úvodnej fotky: Depositphotos