Domáce eko čistiace prostriedky: Ich prípravu hravo zvládnete!

Chránite životné prostredie a chcete si doma vyrábať ekologické čistiace prostriedky? Potom začnite výrobou „eko" domácich čistiacich prostriedkov, s pomocou ktorých budete môcť upratovať celú vašu domácnosť. Mnohí z nás sú pravdepodobne zvyknutí na čistenie iba chemickými prípravkami, avšak my vám ukážeme, že sa to dá aj bez nich.

A keďže sme zodpovední za naše zdravie, ale aj životné prostredie, vyskúšajme tie najekologickejšie ingrediencie a metódy prípravy domácich čistiacich prostriedkov.

Najprv sa však pozrime na to, aké čistiace prostriedky doma používame a prečo je lepšie vyberať si do domácnosti ekologické čistiace prostriedky, ktoré si hravo zvládneme pripraviť aj sami.

Chemické čistiace prostriedky môžu byť nebezpečné

Hlavné zložky chemických čistiacich prostriedkov môžu mať nepochybne vplyv na ohrozenie, ale i poškodenie nášho zdravia. Nachádzajú sa v nich totiž tieto látky:

 • chlór a hydroxid amónny – nachádzajú sa v bielidlách a čistiacich prostriedkoch na sklo, pričom môžu spôsobiť dýchacie problémy,
 • vo väčšine čistiacich prostriedkov na povrchy sa nachádzajú napríklad aj parabény, ktoré môžu spôsobiť kožné problémy,
 • v čistiacich prostriedkoch na podlahy, v antibakteriálnych a dezinfekčných prostriedkoch sa nachádzajú látky, ktoré môžu spôsobiť problémy s reprodukčnými orgánmi.

A aj to sú dôvody na to, prečo je čistenie bez chémie najlepší spôsob, ako udržať nielen váš domov čistý, ale aj ako sa chrániť pred nástrahami, ktoré by mohli zhoršiť kvalitu vášho zdravotného stavu.

Odporúčame: Umývačka riadu: 10 vecí, ktoré do nej nepatria!

eko prostriedky

Zdroj: Depositphotos

Ingrediencie vhodné na výrobu domácich eko čistiacich prostriedkov

Častokrát až agresívne chemické čistiace prostriedky možno veľmi jednoducho nahradiť ekologickými čistiacimi prostriedkami, ktoré sa používajú veľmi jednoducho a ich čistiaci efekt je zaručený.

Medzi najobľúbenejšie a najdostupnejšie „ingrediencie" patria:

 • ocot – má antibakteriálne vlastnosti,
 • citrón – má antibakteriálne a bieliace vlastnosti,
 • sóda bikarbóna – má antibakteriálne, abrazívne a bieliace vlastnosti.

Svoj domov tak udržíte v čistote pomocou základných domácich surovín. Ďalším tipom je, že jednorazové čistiace prostriedky môžete nahradiť aj ekologickými, doma pripravenými čistiacimi prostriedkami.

Domáci univerzálny čistič

Na prípravu univerzálneho bezpečného domáceho eko čistiaceho prípravku budete potrebovať:

 • 1 polievkovú lyžicu sódy bikarbóny,
 • ½ citróna,
 • ¼ šálky jablčného octu,
 • 1 liter horúcej vody.

Pripraveným čistiacim prostriedkom naplňte fľaštičku s rozprašovačom a nechajte odstáť. Následne môžete použiť pri čistení akéhokoľvek povrchu, ako aj pri čistení napríklad domácich spotrebičov.

Domáci eko čistiaci prostriedok na čistenie rúry

Na prípravu tohto čistiaceho prostriedku si pripravte:

 • ½ šálky sódy bikarbóny,
 • fľašu jablčného octu.

Ingrediencie spolu zmiešajte a následne dôkladne naneste na znečistený povrch. Nechajte rúru cez noc odstáť a ráno utrite čistiaci roztok handričkou namočenou v troche citróna. Jedná sa o jednoduchý roztok na čistenie rúry bez použitia chemikálií, ktorý je navyše aj veľmi účinný.

Neprehliadnite: Ako odstrániť škvrny z matraca? S domácim čističom bude ako nový!

domáce čistiace prostriedky

Zdroj: Depositphotos

Domáci ekologický čistič podláh

Na jeho prípravu budete potrebovať:

 • 1 šálku octu/kyseliny citrónovej,
 • 5 litrov vody.

Tento domáci eko čistiaci prostriedok dodá vašej podlahe sviežu vôňu a zároveň ju aj dezinfikuje. Ak si pripravíte väčšie množstvo čistiaceho prípravku, v ideálnom prípade by ste ho mali uskladniť do sklenených uzatvárateľných nádob, kde bude pripravený na ďalšie použitie.

Domáci čistič záchodovej misy

Na výrobu tohto prípravku si pripravte:

 • ½ šálky sódy bikarbóny,
 • 1 šálku citrónovej šťavy,
 • ½ lyžičky esenciálneho oleja podľa vášho výberu.

Ingrediencie zmiešajte vo vhodnej nádobe a znečistený povrch vydrhnite špongiou.

Na čistenie zrkadiel, vodovodných batérií a spŕch môžete použiť čistú vodku na obyčajnej bavlnenej handričke, pričom recept na univerzálny čistič v tomto prípade taktiež funguje výborne.

Odporúčame aj: Brúsenie nožov: 6 (ne)tradičných spôsobov, ako ich naostriť

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE