Malá kúpeľňa môže byť praktická aj útulná. Máme pre vás TOP tipy!

Malá kúpeľňa môže v niektorých ľuďoch vzbudzovať frustráciu z toho, že sa do nej nevojde všetko, čo potrebujú, alebo že bude pôsobiť stiesneným dojmom. Obavy však pokojne môžete hodiť za hlavu. 

Ak totiž vyberiete vhodný nábytok i doplnky a zapojíte fantáziu, aj z malého priestoru dokážete vytvoriť útulné a funkčné miesto. Inšpirujte sa tipmi, ktoré sme pre vás pripravili, a vašu malú kúpeľňu si istotne zamilujete!

Sprchový kút vs. vaňa

Na svete azda nenájdete človeka, ktorý by si aspoň raz za čas s potešením nedoprial kúpeľ vo vani. Práve vaňa však dokáže ukrojiť pomerne veľa z priestoru. Sprchový kút dokáže, naopak, miesto ušetriť. Vždy treba prihliadať na možnosti priestoru.

Ak sa rozhodnete vzdať vane, no túžite si dopriať relax, skúste si zaobstarať sprchovú hadicu s masážnou hlavicou. Pomerne praktickým riešením je aj vaňa so sprchou v jednom, môže ísť pritom aj o rohovú vaňu, ktorá lepšie zapadne do priestoru.

Keď je pre vás vaňa prioritou a priestor vám to dovolí, skúste sa vyhrať s farbami. Práve taká maličkosť ako je farebný kontrast, totiž dokáže opticky zväčšiť miestnosť aj o niekoľko centimetrov. Vyskúšajte napríklad bok voľne stojacej vane natrieť obľúbenou farbou.

Vyskúšajte: Praktické rady ako sa správne starať o nábytok v kúpeľni

vaňa

Zdroj: Shutterstock

Vzorovaný obklad, zrkadlá a hra so svetlom

Navštívili ste niekedy galériu optických ilúzií? Cieľom exponátov je pôsobiť inak ako v skutočnosti. Umelci pritom často využívajú rôzne vzory, hru so svetlom či zrkadlá. Tento trik môžete využiť aj v kúpeľni.

Prvým krokom je výber farby obkladu. Môžete pritom kombinovať rôzne odtiene, tvary obkladačiek aj vzory. V hre sú väčšie aj menšie rozmery, obdĺžniky, štvorce, mnohouholníky či dokonca oblé kamienky alebo industriálny tehlový obklad.

Aby kúpeľňa nepôsobila ponuro, treba ju tiež presvetliť. Výber svietidiel je na individuálnom vkuse každého človeka, avšak univerzálnym riešením sa zdajú byť bodové svietidlá zapustené do stropu. Môžete sa vyhrať s ich umiestnením a intenzitou svetla.

Zaručeným tipom ako opticky zväčšiť malú kúpeľňu, je umiestniť na stenu jednoliate zrkadlo čo najväčších rozmerov. Priestor sa otvorí a bude pôsobiť vzdušne. Ak chcete zrkadlu dodať šmrnc elegancie, môžete ho zasadiť do výrazného farebného či dekorovaného rámu. Pekne však bude vyzerať aj bez lemovania.

Vodotesné panely, omietky a tapety

Okrem klasických obkladov získavajú v ostatných rokoch na popularite aj vodotesné panely, špeciálne betónové omietky ako aj vzorované vodoodolné tapety. Nápadito vyzerá aj ich kombinácia. Ak do spodnej časti umiestnite jednofarebné panely, ktoré môžu byť pokojne aj tmavšie, vrchnú časť môžete skrášliť výraznou tapetou. Priestor bude opticky predelený a bude vyzerať hravo. 

Umývadlo, police a skrinky

Umývadlo je azda najčastejšie používaným kúpeľňovým komponentom. Ak je priestor malý, skúste siahnuť po užšom umývadle, ktoré nebude zaberať príliš veľa miesta. Pod neho môžete dať skrinku, ktorá vám poskytne úložný priestor.

Na odkladanie vecí vám budú dobre slúžiť aj voľne stojace skrinky a police, ktoré ale nezabudnite umiestniť tak, aby ste na ne čo najľahšie dosiahli. Praktické sú aj vešiaky priamo na dverách. Úložný priestor vám poskytne aj zrkadlová skrinka nad umývadlom.

Inšpirujte sa: Zistite aká je vaša ideálna kúpeľňa podľa znamenia zverokruhu

kúpeľňa

Zdroj: Shutterstock

Práčka a sušička

Bežnou súčasťou kúpeľní býva aj práčka. V posledných rokoch býva populárnym riešením umiestniť práčku radšej mimo kúpeľne, napríklad do kuchyne. Týmto krokom dokážete získať pomerne veľa miesta na iné veci. Uvoľnený priestor však pokojne môžete ponechať prázdny.

Ak však z akéhokoľvek dôvodu potrebujete, aby bola práčka v kúpeľni, skúste vybrať takú, ktorá je užšia, prípadne plnená zhora. Vhodnou alternatívou je aj práčka kombinovaná so sušičkou. Miestnosť tak nemusíte zapratávať dvoma spotrebičmi. 

Nápadité doplnky

Atmosféru priestoru do značnej miery ovplyvňujú aj doplnky. V prípade, že sú obklady jednoduchšie, popustiť uzdu fantázii môžete práve pri doplnkoch. Môže ísť pritom o držiak na zubné kefky, kúpeľňové koberčeky, vešiaky na uteráky, ale aj samotné farby osušiek. Nebojte sa tiež umiestnenia rastlín, ktoré interiér kúpeľne zútulnia.

Pozri aj: Viete, ako čistiť zásobník práčky? Pomôže ocot i kyselina citrónová!

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE