Závesy do spálne zútulnia interiér. Nebudete sa vedieť vynadívať!

Hovorí sa, že pre kvalitný spánok je vhodné mať v miestnosti úplnú tmu. K zabezpečeniu týchto podmienok vám môžu pomôcť závesy, ktoré okrem praktickej tieniacej funkcie pridajú izbe aj na estetike. Vybrať si pritom môžete z množstva materiálov a vzorov. Pripravili sme pre vás zaujímavé tipy, ako vďaka nim zútulniť interiér. Závesy do spálne si zamilujete!

Účel závesov

Pri výbere a kúpe závesov do spálne si treba ujasniť, aký účel majú spĺňať. Chcete zatemňovacie závesy, ktoré nedovolia mesačnému svitu a svetlám z ulice preniknúť dnu? Alebo túžite po niečom, čo dotvorí váš interiér a teda bude plniť predovšetkým dekoračnú funkciu? Hľadáte závesy, ktoré budú zachytávať teplo prenikajúce zvonka a budú ochladzovať priestor? Možností je naozaj mnoho. Keď viete, čo presne od závesov očakávate, ľahšie nájdete to, čo potrebujete.

Neutrálne a pastelové farby

Ak patríte medzi ľudí, ktorí majú radi jednoduchosť, odporúčame, aby ste siahli po neutrálnych zemitých farbách. Zelená, hnedá, béžová, sivá či okrová sú spájané s prírodou a dokážu zjemniť a harmonizovať interiér. Pocit relaxácie, ktorý je v spálni obzvlášť vítaný, pomôžu navodiť aj svetlé pastelové farby ako bledomodrá, levanduľová či staroružová. Všetky menované odtiene sa taktiež pomerne ľahko kombinujú, takže prakticky nemáte čo pokaziť.

Inšpirujte sa: TOP nápady do domácnosti – objav šikovné a praktické riešenia

vintage závesy

Zdroj: Shutterstock®

Výrazné farby a vzory

Ku závesom vo výrazných farbách a rozmanitých vzoroch treba pristupovať opatrnejšie. Pamätajte, že menej je niekedy viac. Sú vhodné pre dobrodružné typy ľudí, ktorí sú energickí, ale aj pre tých, ktorí potrebujú energiu dodať. Vzorované závesy upútajú pozornosť a rozptýlia myseľ. Vybraný vzor či farbu môžete kombinovať s rôznymi dekoráciami do spálne, ako sú obrazy, kytice kvetov či lampy. Vzor na závese môžete prispôsobiť aj potlači na posteľnej bielizni. Prepojíte tak jednotlivé kúsky a časti spálne a dodáte vášmu interiéru jedinečnosť. Populárne sú napríklad vintage závesy s potlačou kvetov. Moderné vzory sú často tvorené geometrickými útvarmi.

Zladené so záclonami a farbou stien

Máte slabosť pre konkrétnu farbu? Ak vo vás vyvoláva príjemné pocity, nebojte sa ju využiť aj v spálni. Pokojne ňou vymaľujte steny a rovno ju použite aj na záclony či závesy. Aby ste sa vyhli fádne vyzerajúcemu priestoru, skúste využiť viacero odtieňov a kombinovať svetlejšie varianty s tmavšími.

Vyskúšajte: Ako uplatniť feng šuej v praxi: Čo zmeniť či upraviť v domácnosti?

luxusné závesy

Zdroj: Shutterstock®

Vytvorenie výhľadu

Nie ste spokojní s výhľadom z okna? Ak ste milovníkom prírody, sú pre vás ideálne závesy s potlačou lesa, hôr alebo nočnej oblohy. V prípade, že patríte medzi milovníkov mestského života, siahnite po závesoch s obrázkami veľkomiest ako sú Londýn, New York a mnohé ďalšie. Pri výraznejších závesoch dajte pozor na výber doplnkov. Ide o vašu spálňu a mali by ste sa v nej cítiť príjemne, asi málokto však chce skĺznuť do gýčovitosti.

Strih, dĺžka a uviazanie

Pri závesoch sa môžete pohrať aj s ich dĺžkou, spôsobom zavesenia či úpravou zviazaním. Ak chcete dosiahnuť vzhľad ako v dokonalo upravenej hotelovej izbe, zaveste ich hneď od stropu. Závesy budú vyzerať luxusne. Honosne pôsobia aj turecké závesy, ktoré majú nazberanú vrchnú časť. Ak máte v spálni iba okná a nie balkón, postačia vám aj závesy kratšieho strihu, ktoré zakryjú len okennú časť.

V bytoch a domoch bývajú pod oknami často umiestnené radiátory. Výberom kratších závesov dovolíte v zimných mesiacoch teplu z radiátorov ľahšie prenikať do miestnosti a zohrievať ju. Pre fanúšikov prírodných materiálov je vhodný ľan, ktorý je ľahký a priedušný. Závesy tiež môžete uviazať napríklad dekoračnými stuhami, ktoré ozdobíte kvetmi. Použiť môžete aj špeciálne spony a úchyty. Spálňa tak dostane romantický nádych.

Inšpirujte sa: Ako zariadiť malý byt? Tú sú tipy a triky, ktoré sa vám zídu!

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE