Krása a vôňa ruží priťahovala mnoho kráľov starovekých ríš, o čom svedčia aj náhrobné maľby a historické dokumenty. Hovorí sa, že Kleopatra, bola známa tým, že milovala ruže. Niektoré pramene uvádzajú, že nechala naplniť svoju fontánu ružovou vodou a vyzdobiť svoju spálňu lupeňmi ruží, aby zviedla rímskeho generála Marka Antonia. O perzskom vládcovi Nabuchodonozorovi je zase známe, že spával na matraci vyplnenom lupeňmi ruží.
Vodu z ruží vynašiel v 10. storočí perzský chemik známy ako Avicenna, ktorý bol tiež známym lekárom, mysliteľom a astronómom zlatého veku islamu. Je považovaný za prvého človeka, ktorý vytvoril attar kvetov (esenciálny olej získaný z botanických alebo iných prírodných zdrojov) destilačným procesom.
V skutočnosti aj dnes sa 90 % ružovej vody vyrába práve v Iráne. Ruža predstavuje jeden z najstarších kvetov, ktorý pravdepodobne pochádza zo Strednej Ázie a odtiaľ sa rozšíril ďalej do sveta.
Voda z ruží sa dá použiť v mnohých oblastiach – od prípravy lahodnej limonády až po upokojenie bolesti v krku, no svoje najväčšie uplatnenie našla v starostlivosti o pleť. A viete čo? Nemusíte ju kupovať. Poďte si s nami vyrobiť svoju domácu bio ružovú vodu.
Neprehliadni: TOP 3 domáce masky na zničené vlasy a jeden VÝBORNÝ TIP NAVYŠE!
Účinky ružovej vody
- Upokojuje a zjemňuje pokožku
- Odstraňuje čierne bodky a zanesené póry
- Má antiseptické a antibakteriálne vlastnosti
- Zbavuje pokožku jemných liniek a vrások
- Podporuje regeneračné schopnosti pokožky
- Je skvelá pre unavené a opuchnuté oči
- Pomáha udržať make-up a je takisto výborným odličovačom
- Vyrovnáva pH pokožky
- Uľahčuje rozčesávanie
- Podporuje prekrvenie pokožky hlavy a rast vlasov
- Upokojuje svrbenie pokožky hlavy
Využitie vody z ruží
- Tonikum: zmiešajte ružovú vodu s destilovanou a môžete pridať i niekoľko kvapiek esenciálneho oleja. Tento roztok stačí naniesť na čistú pokožku pomocou vatového tampónu a následne vykonajte svoju bežnú rutinu v starostlivosti o pleť.
- Do kúpeľa: pridanie ružovej vody do kúpeľa je skvelé pre hydratáciu a relaxáciu.
- Parfum: namiešajte si svoj originálny prírodný parfum. Nalejte ružovú vodu do rozprašovača asi do 3/4, pridajte zopár kvapiek esenciálneho oleja, prípadne vanilkového extraktu, a dobre fľašou zatraste.
- Chladivé osvieženie: noste so sebou ružovú vodu vo fľaši s rozprašovačom a nastriekajte si ju na tvár vždy, keď potrebujete prebudiť svoju pokožku.
- Upokojenie podráždenej pokožky: zmiešajte ružovú vodu s jablčným octom a upokojte svoju podráždenú pokožku, vtedy, ak to preženiete s opaľovaním alebo vás trápi ekzém.
- Použitie v kuchyni: vašu domácu vodu z ruží nemusíte používať len na kozmetické účely. Iba jedna čajová lyžička ružovej vody, ktorú pridáte do čaju, jogurtu alebo limonády vám dodá vitamíny a minerály.
- Posteľná bielizeň: na obliečky a uteráky nastriekajte trochu ružovej vody a príjemne ich prevoňajte.
Výber okvetných lístkov ruží
Predtým, ako sa pustíte do výroby svojej organickej ružovej vody, je potrebné zadovážiť si lupene ruží. Ak nemáte ruže vo svojej záhrade alebo ich nepestujete na balkóne či terase, pri výbere ruží v záhradníctve sa uistite, že neobsahujú pesticídy a chemikálie. Na výrobu bio ružovej vody môžete použiť aj sušené lupene, ktoré by mali byť z organických ruží.
Aké druhy ruží by ste mali použiť? Zvyčajne sa používajú tie najvoňavejšie odrody. Patrí sem napríklad Rosa canina (divá ruža), Rosa damascena (damašská ruža) a Rosa centifolia (kapustová ruža).
Čo budeme potrebovať?
- ½ až 1 šálku čerstvých okvetných lístkov (¼ šálky sušených)
- 1 ½ šálky destilovanej vody
- hrniec s pokrievkou
- nádobu s uzáverom alebo fľašu s rozprašovačom
Pozri aj: Ako využiť soľ? S týmto pomôže v domácnosti a prospeje aj zdraviu!
Postup výroby domácej ružovej vody - metóda varenia
- Odstráňte okvetné lístky zo stoniek, dôkladne ich umyte pod tečúcou vodou a zbavte nečistôt.
- Vložte lupienky do hrnca a zalejte ich destilovanou vodou.
- Zapnite sporák na stredný stupeň.
- Priveďte vodu s lupienkami do varu. Keď začne zmes vrieť, prikryte hrniec pokrievkou a znížte teplotu. Zmes nechajte variť 15 až 30 minút, alebo až kým okvetné lístky nestratia farbu (mali by byť svetloružové).
- Hrniec odstavte a prikrytú ružovú vodu nechajte vychladnúť.
- Zmes sceďte cez sitko a lupienky ruží môžete vyhodiť.
- Ružovú vodu nalejte do uzavretej nádoby, najlepšie do fľaše s rozprašovačom. V chladničke vám ružová voda vydrží mesiac až dva a v kúpeľňovej skrinke asi týždeň.
O niečo zložitejším spôsobom výroby ružovej vody je destilačná metóda. Na ňu budete potrebovať i misky, keramické guľôčky alebo menšie kamienky na zaťaženie, ľad, ktorý po roztopení dopĺňajte po dobu 15 minút. Presný návod nájdete vo videu nižšie.