Vŕzgajúce dvere v domácnosti? Vieme ako ich opraviť a prečo!

Vŕzgajúce dvere vedia mimoriadne potrápiť najmä večer alebo ráno, keď ostatní členovia domácnosti vrátane detí spia. Existuje spôsob, na vŕzgajúce dvere či vŕzgajúce pánty? Samozrejme! Dnes vám povieme, čo robiť, ako opraviť vŕzgajúce dvere, ako namazať dvere a ako efektívne premazať aj pánty. Vŕzgajúce dvere sú veľmi častým problémom, ktorý sa týka vchodových dverí do bytov a domov, interiérových dverí v jednotlivých miestnostiach, balkónových dverí, nábytkových dverí, dokonca aj dverí chladničky.

Ak vás ruší nekonečné vŕzganie dverí, alebo sa vám interiérové alebo vŕzgajúce vchodové dvere začali šúchať o podlahu, netreba sa hneď obzerať po nových dverách a ani zháňať opravára. Veľakrát stačí správne nastaviť dverné pánty. Trápia vás vŕzgajúce dvere a nepoznáte návod na stíšenie vŕzgajúcich dverí? Naučíme vás to!

Prečo vŕzgajú dvere?

Nepríjemné vŕzganie dverí najčastejšie nesúvisí s nekvalitou dverí, ale s ich každodenným používaním. Odkiaľ sa teda berú nepríjemné zvuky, keď škrípu dvere? Vŕzganie, ktoré počujete pri otváraní dverí, zvyčajne vychádza z pántov. Nové pánty boli pri montáži určite premazané, ale časom akékoľvek mazivo stráca svoje vlastnosti, začína sa opotrebovávať a na pántoch sa zvyšuje trenie. Vŕzgajúce pánty dverí sú jednoducho v dôsledku spotrebovania maziva, ale to nie je všetko.

Ďalšími faktormi, ktoré môžu zvýšiť vŕzganie dverí, sú vlhkosť a prach, ktoré sa ľahko dostanú aj do menších medzier pántov. Rovnako zvyšujú trenie na pántoch, ktoré počujete, vo forme nepríjemných zvukov pri otváraní a zatváraní dverí.

Vŕzganie dverí - ako opraviť vŕzgajúce dvere?

Aké nedostatky môžete správnym nastavením dverných pántov odstrániť:

 • vŕzganie dverí,
 • šúchanie dverí o podlahu,
 • nesprávne dovieranie dverí.

Na všetko vám postačia len dve veci, ktoré sa určite nájdu v každej domácnosti. Je to vazelína a imbusový kľúč. Nastavte vaše dvere správne a oprava dverí sa tak stane hračkou! Keď budú totiž dvere dobre nastavené a čistenie kovania dverí nebudete zanedbávať, náklady na opravu vŕzgajúcich dverí budú veľmi nízke.

Použite olej

Začnime tým najjednoduchším – nežiadanú zvukovú kulisu možno odstrániť ľahkým namazaním dverných pántov. Odporúčame obyčajnú vazelínu alebo silikónový olej.

 • Dvere jemne nadvihnite, aby vznikla medzi dvernými pántami mala medzera a tú namažte.
 • Následne dvere párkrát otvorte a zatvorte.

Raz ročne je dobré premazať aj mechaniku kľučky na dverách, ktorú tým ochránime pred zasekávaním, či vydávaním neštandardných zvukov.

Neprehliadnite: Úložné priestory: TOP nápady do domácnosti!

pánty na dverách

Zdroj: Depositphotos

Dôležité je správne mastiť pánty dverí

Najlepším a zároveň najodolnejším spôsobom vŕzgania pántov vnútorných a vonkajších dverí je premazanie pántov pomocou špecializovaných prípravkov na mazanie pántov. Bez problémov môžete používať obľúbené produkty dostupné na trhu - prichádzajú vo forme maziva, kvapaliny alebo spreja. Najlepšie je vybrať si formu, ktorá vám bude najviac vyhovovať. Je dobré používať prípravky s dobrými penetračnými vlastnosťami.

 • Najšikovnejšie sú samozrejme prípravky, ktoré sú od výrobcu vybavené špeciálne profilovaným dávkovačom, ktorým môže byť napríklad tenká hadička, ktorá uľahčuje aplikáciu a umožňuje dosiahnuť na ťažko dostupné miesta závesného mechanizmu. Ide o obľúbené spreje.
 • Niekedy je lepšie použiť mazivo na pánty dverí.
 • Môže to byť napríklad technická vazelína alebo silikónový olej, ktorý účinne premaže pánty a ukončí problém vŕzgania pri otváraní dverí.
 • Väčšinou ide o prípravky, ktoré sú veľmi pohodlné na použitie, v malých baleniach, ktoré sa nanášajú stláčaním.

Súčasťou balenia prípravku je zvyčajne návod na použitie. Nezabudnite, že sa neodporúča mazať pánty dverí bežným olejom. Túto metódu je možné použiť v prípade núdze, keď si nemôžete kúpiť mazivo na pánty na dvere. Domáce tuky ako maslo alebo margarín majú tendenciu veľmi rýchlo žltnúť a zároveň majú nepríjemný zápach – vyhýbajte sa im, pri hľadaní spôsobov na tento problém.

Postupné mazanie pántov dverí

Pred namazaním pántov na dverách rozložte pod dvere kúsok fólie na ochranu podlahy. Tým, že sa vyhnete podloženiu fólie na ochranu podlahy, môžete spôsobiť zamastenie, pretože pri použití spreja alebo vytláčacieho maziva môže vytekať viac, ako je potrebné. Je dobré si pripraviť papierovú utierku, ktorá vám umožní rýchlo zotrieť prípadné nečistoty na ráme, prípadne rýchlo zotrieť prebytočnú mastnotu kvapkajúcu z dvierok či z rúk.

 • Najpohodlnejšie a najlepšie je namazať pánty na odstránených dverách.
 • Niekedy to však môže byť problematické, pretože vchodové dvere či izbové dvere bývajú ťažké.
 • Navyše, nie každý dokáže dvere z pántov odstrániť sám.
 • Túto metódu použite, ak ste si istí, že viete, ako na to.
 • Aby dvere nevŕzgali, je možné ich efektívne premazať aj bez ich vyberania.

Pri zdvíhaní dverí buďte opatrní, pri prílišnom trhnutí smerom nahor môžu nebezpečne vypadnúť z pántov. Samotné opätovné pripevnenie dverného krídla bude problematické, pretože aplikácia dolného a horného závesu by sa mala vykonávať súčasne, čo nie je jednoduché. Niekedy si môžete pomôcť ľahkým zatlačením dvierok na spodný pánt, aby ste dobre viedli horný pánt.

Pred premazaním pántov je dobré ich predtým dôkladne vyčistiť, najmä v miestach, kde sa môže dostať prach a vlhkosť, napríklad vo dverách vedúcich do kúpeľne. Utrite ich napríklad handričkou navlhčenou vo vode a jemným prostriedkom na umývanie riadu.

Odporúčame aj: 5 trendy nápadov pre vylepšenie vašej spálne, ktoré si zamilujete

dvere

Zdroj: Depositphotos

Vŕzanie posuvných dverí - ako na to?

Čo by ste mali robiť, keď máte doma vŕzgajúce posuvné dvere? Posuvné dvere je potrebné najskôr vybrať z vodidiel a potom ich, ako v prípade krídlových dverí, dôkladne utrieť handričkou od prachu a iných nečistôt. Vodidlá musíte dôkladne vyčistiť, pretože ich vŕzganie môže byť spôsobené nečistotami, ktoré sa na tomto mieste hromadia. Nečistoty môžu tiež spôsobiť ťažšie posúvanie dverí.

Ďalším krokom bude kontrola, či v prípade nesprávneho používania nedošlo k poškodeniu bežiacich prvkov. V tomto momente môžete pristúpiť k nanášaniu maziva po celej dĺžke vedenia, čo pri vŕzgajúcich dverách určite pomôže. Nasaďte dvere na vodidlá a niekoľkokrát ich posuňte, aby sa mazivo dobre rozložilo.

Nepríjemný zvuk interiérových dverí

Aj vás niekedy otravuje ten nepríjemný zvuk, ktorý vydávajú interiérové dvere alebo dvierka na kuchynských skrinkách? Postup opravy vrźgajúcich dverí je pritom veľmi jednoduchý. Stačí vám k tomu mazivo v spreji. Zvyčajne sa predáva v plechovke s dlhým plastovým aplikátorom. Nasmerujte ho na závesy a nastriekajte. Posuňte dvere tam a späť, aby sa mazivo dostalo na správne miesto.

 1. Ak to nepomohlo, odstráňte vŕzganie predných dverí a pomôžte si vazelínou.
 2. Dvere opatrne vysaďte z pántov, a na miesta, kde sa dvere nasadzujú, natrite vrstvu vazelíny.
 3. Okrem nej sa dá použiť aj minerálny olej.
 4. Potom stačí krídlo dverí opäť nasadiť a niekoľkokrát vyskúšať, či bolo premazanie dostačujúce.

V prípade, že vyššie uvedený postup nepomôže, je možné do pántu vložiť kúsok papiera či iného materiálu, ktorý zamedzí prílišnej voľnosti v pánte. Otvor sa tak viac utesní a nebude sa kývať, a tým pádom ani vŕzgať pri každom pohybe dverí. Do otvoru guľku papiera ľahko dostanete napríklad pomocou klasického skrutkovača.

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE