Spoznajte skvelé tipy na udržanie farby čierneho oblečenia!

žiarivé čierne oblečenie

Čierna farba je jednou z najobľúbenejších farieb v móde, pretože je elegantná, univerzálna a má schopnosť schovať nečistoty. Avšak mnohí ľudia si všimnú, že čierna farba na oblečení sa často rýchlo vybledne a stráca svoju intenzitu. 

Pri praní čierneho oblečenia je dôležité dodržiavať niekoľko tipov, aby ste zabránili jeho vyblednutiu a poškodeniu tkaniny. Prvým tipom je vždy obrátiť oblečenie naruby pred praním, aby sa minimalizovalo trenie a zabraňovalo sa tak vyblednutiu farby. Ďalším dôležitým bodom je používanie špeciálnych pracích prostriedkov pre tmavé farby, ktoré sú šetrnejšie k farbám a minimalizujú vyblednutie.

Stačí pridať správne množstvo pracieho prostriedku a nastaviť práčku na chladnú alebo miernu teplotu. Po praní sa odporúča oblečenie vybrať ihneď, vyrovnať ho a nechať ho voľne usušiť, aby sa zabránilo zvlneniu tkaniny.

Tieto jednoduché tipy pomôžu udržať vaše čierne oblečenie v dobrom stave a predĺžiť jeho životnosť.

Vyblednuté farby - prečo sa čierna farba z oblečenia rýchlo stráca?

Existuje niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú vyblednutie čiernej farby z oblečenia. Jedným z hlavných dôvodov je samotná štruktúra farbiva použitého na farbenie textílií. Čierna farba sa často vyrába s použitím syntetických farbív, ktoré sú náchylné k rozkladu pod vplyvom slnečného žiarenia a prania. Okrem toho, práčky a sušičky môžu tiež poškodiť vlákna textílií a spôsobiť rýchlejšie vyblednutie farby.

Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje vyblednutie čiernej farby, je časté pranie oblečenia. Každé pranie zničí vlákna textílií a farbivo postupne stráca svoju intenzitu. Preto je dôležité dbať na to, aby sme oblečenie s čiernou farbou prali v chlade, na obrátenej strane a s podobnými farbami.

V neposlednom rade môže vyblednutie farby spôsobiť aj nesprávne skladovanie oblečenia. Pri nesprávnom skladovaní môže čierna farba prísť do kontaktu s priamym slnečným žiarením, vlhkosťou alebo agresívnymi chemikáliami, čo vedie k rýchlejšiemu vyblednutiu.

Preto je dôležité starostlivo sa starať o oblečenie a dodržiavať návody na pranie a skladovanie, aby sme predišli rýchlemu vyblednutiu farieb. Tak sa nám podarí udržať čiernu farbu na oblečení intenzívnu a dlhotrvajúcu.

Ako prať čierne oblečenie?

Použite studenú vodu a malé množstvo jemného prášku na pranie. Nepoužívajte bieliace prostriedky alebo aviváže, pretože môžu vyblednúť farbu oblečenia. Po vysušení ho nežehlite priamo na povrchu, ale použite uterák alebo ochrannú vrstvu, aby ste zabránili vytvoreniu lesku.

Odporúčame: Najlepšie recepty na palacinky - u nás na jednom mieste!

pranie čierneho oblečenia Depositphotos

Čierna farba a tmavé oblečenie - ako ich správne prať?

Pri praní čierneho a tmavého oblečenia je dôležité dodržiavať niekoľko základných pravidiel, aby sa minimalizovalo poškodenie farby a zachovala sa kvalita oblečenia.

 1. Pranie naruby: Predtým, než vložíte čiernu alebo tmavé oblečenie do práčky, vždy ho obráťte naruby. Tým sa minimalizuje riziko vytiahnutia farby počas prania.

 2. Zvoľte správnu teplotu: Preferujte chladné alebo miernu teplotu pri praní tmavých farieb, aby ste zmenšili riziko zmeny farby.

 3. Použite vhodný prací prostriedok: Vhodný prací prostriedok na tmavé farby je špeciálny prací gél alebo tekutý prášok určený na tmavé oblečenie. Vyhnite sa práškom obsahujúcim bielizeň alebo zvýrazňovače farieb.

 4. Šetrné pranie: Vždy zvoľte program s jemným cyklom na práčke a pokúste sa minimalizovať trenie medzi oblečením.

 5. Sušte oblečenie na vzduchu: Pre najlepšie výsledky sušte čierne a tmavé oblečenie na vzduchu, aby ste minimalizovali riziko zvýraznenia farby a zmeny veľkosti.

Dodržiavajte tieto jednoduché kroky a vaše čierne a tmavé oblečenie si zachovajú svoju kvalitu a farbu na dlhší čas.

Aká je najlepšia teplota na pranie čiernej bielizne?

Ideálna teplota na pranie čiernej bielizne je chladnejšia voda, napríklad 30-40 stupňov Celzia. Vyššie teploty môžu spôsobiť vyblednutie farby a znehodnotenie tkaniny. Je tiež odporúčané prať bielizeň naruby a používať jemné pracie prostriedky, aby sa minimalizovalo riziko poškodenia a vyblednutie čierneho oblečenia.

Ako na špeciálne čistenie tmavého oblečenia?

Špeciálne čistenie tmavého oblečenia je dôležité, aby ste udržali farby živé a zachovali vzhľad oblečenia. Tu sú niektoré tipy, ako na to:

 • Prvým krokom je preto, aby ste si prečítali návod na starostlivosť umiestnený na štítku oblečenia. Tento návod by mal obsahovať informácie o tom, či je oblečenie vhodné na pranie v práčke alebo či sa má umyť ručne.
 • Ak sa oblečenie má umyť ručne, použite chladnú vodu a jemný prací prostriedok určený pre tmavé farby. Nikdy nepoužívajte bieliace prostriedky alebo agresívne chemikálie, ktoré by mohli vyblednúť farby oblečenia.
 • Ak sa oblečenie dá prať v práčke, obráťte ho naruby a umyte ho vo vnútri von na nízkej teplote. Použite jemný prací prostriedok pre tmavé farby a nepreťažujte práčku.
 • Pri sušení oblečenia ho nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu, pretože to môže spôsobiť vyblednutie farieb. Radšej sušte oblečenie na vzduchu alebo v sušičke na nízku teplotu.
 • Ak sa na tmavom oblečení objaví škvrna, okamžite ju ošetrite špeciálnym odstraňovačom škvŕn pre tmavé farby a potom ho umyte podľa pokynov na etikete.

Sledovaním týchto jednoduchých krokov sa uistíte, že vaše tmavé oblečenie zostane krásne a živé dlhý čas.

Ako správne nastaviť teplotu pri praní čierneho oblečenia?

Pri praní čierneho oblečenia je dôležité správne nastavenie teploty, aby ste zabránili vyblednutiu farieb a deformovaniu tkaniny. 

Tu je niekoľko tipov, ako správne nastaviť teplotu pri praní oblečenia čiernej a tmavej farby:

 • Skontrolujte štítky: Pred praním čierneho oblečenia si prečítajte štítky so symbolmi pre pranie. Tam budete mať uvedené odporúčanú maximálnu teplotu, ktorú môžete použiť.
 • Používajte studenú alebo miernu teplotu: Všeobecne platí, že pre čierne oblečenie je najbezpečnejšie používať studenú alebo miernu teplotu prania. Teploty nad 30 stupňov Celzia môžu spôsobiť vyblednutie farieb.
 • Obráťte oblečenie naruby: Pred praním čierneho oblečenia sa odporúča obrátiť ho naruby. Tým sa minimalizuje kontakt s iným oblečením a tým aj riziko poškodenia farby.
 • Používajte vhodné pracie prostriedky: Pri praní čierneho oblečenia je dôležité používať špeciálne pracie prostriedky na tmavé farby. Tie sú zvyčajne navrhnuté tak, aby minimalizovali vyblednutie farieb.
 • Nepoužívajte sušičku: Pri sušení čierneho oblečenia sa odporúča vyhnúť sa sušičke, pretože vysoké teploty môžu tiež spôsobiť vyblednutie farieb. Radšej zavesené oblečenie nechajte prirodzene uschnúť.

Nastavenie správnej teploty pri praní je kľúčové pre udržanie dlhej životnosti a pekného vzhľadu vášho čierneho oblečenia. Dúfame, že vám tieto tipy pomôžu správne nastaviť teplotu a udržať vaše čierne oblečenie v dobrom stave.

Neprehliadnite: Domáce repelenty proti komárom i kliešťom: Zaručene vás ochránia

ako prať čierne oblečenie Depositphotos

Nadmerná teplota sušenia čierneho oblečenia - POZOR na vyblednutie farieb!

Ak máte radi čierne oblečenie, určite viete, že udržiavať čiernu farbu čo najdlhšie v pôvodnom stave nie je vždy jednoduché. Jedným z faktorov, ktorý môže mať veľký vplyv na trvanie farby čierneho oblečenia, je nadmerná teplota pri sušení.

Pri sušení oblečenia v sušičke je dôležité mať na pamäti, že vysoké teploty môžu spôsobiť vyblednutie farieb, najmä čiernej. Teplota sušičky, najmä ak je nastavená na veľmi vysokú teplotu, môže spôsobiť, že farba čierneho oblečenia sa postupne vybledne a oblečenie stratí svoj pôvodný "lesk".

 • Preto je dôležité dbať na správne nastavenie teploty pri sušení čierneho oblečenia. 
 • Odporúča sa sušiť čierne oblečenie pri nižšej teplote a radšej prijať, aby sa oblečenie sušilo trochu dlhšie, ale udržalo si svoju farbu.
 • Okrem toho je dôležité vyberať tie správne prostriedky na pranie a sušenie, ktoré budú chrániť farby oblečenia. 
 • Pri praní je vhodné použiť špeciálny prací prostriedok určený na temné farby, ktorý chráni farby a zabraňuje vyblednutiu.

Ak dodržíte tieto jednoduché tipy a dbáte na správne zachádzanie s vaším čiernym oblečením pri sušení, môžete si byť istí, že vaše čierne kúsky zostanú dlhšie krásne a žiarivé. Nezabúdajte, že správna starostlivosť o oblečenie môže veľmi ovplyvniť jeho trvanie a kvalitu farieb.

TAKTO čierne oblečenie nevybledne ani pri praní!

Čierne oblečenie je štýlové a vždy elegantné, no často majú ľudia problém s tým, že sa im pri praní vybledne a stráca svoju farbu. 

Tu je niekoľko tipov, ako udržať čierne oblečenie stále čierne:

 1. Obráťte oblečenie naruby - keď budete prať čierne veci naruby, minimalizujete opotrebenie a tým aj vyblednutie farby.

 2. Používajte studenú vodu - horúca voda či teplá voda pri praní môže prispieť k tomu, že farba rýchlejšie vybledne. Preto je lepšie používať studenú vodu, aby sa farba udržala čo najdlhšie intenzívna.

 3. Použite prací prostriedok na čierne oblečenie - existujú špeciálne pracie prostriedky určené na udržanie farby čierneho oblečenia. Vyhnite sa práškom s bieliacimi prísadami.

 4. Pranie podľa odporúčaní na štítku - dôležité je dodržiavať odporúčania na etikete oblečenia, čo sa týka oblečenia a teploty prania.

Dodržaním týchto jednoduchých tipov sa vaše čierne oblečenie už nebude vybledne a bude vyzerať stále ako nové. Buďte štýloví a elegantní!

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE