Virtuálna batéria sa oproti fyzickému úložisku vyplatí viac.

virtuálna batéria

To, že inštalácia fotovoltiky na rodinný dom dokáže ušetriť niekoľko sto eur na poplatkoch za elektrinu je známy fakt. V kombinácii s batériovým úložiskom však môžete túto úsporu ešte navýšiť. Okrem toho sa nezanedbateľne zvyšuje aj vaša energetická sebestačnosť, pretože tak dokáže využiť slnečnú energiu na maximum.

V krajinách Európskej únie vzrástol v roku 2023 objem inštalovanej kapacity batériových systémov o takmer dvojnásobok oproti roku 2022. Väčšinu batérií, až 63 percent z celkového objemu, predstavoval nejaký typ batériového úložiska v domácnostiach. Uvádza to správa organizácie SolarPower Europe.

Na prvých priečkach sa spolu s Nemeckom umiestňuje aj Česká republika. Z údajov tamojšej Solárnej asociácie vyplýva, že až 92 percent domácností, ktoré sa vlani rozhodli pre inštaláciu fotovoltiky zvolilo riešenie kombinované s ukladaním prebytkov elektriny do batérie.

Neprehliadnite: Ako mať elektrinu na mieste bez prípojky?

Fotovoltika
ZSE

Výhody ukladania prebytkov vyrobenej elektriny

Ak si aj vy chcete ukladať elektrinu, ktorú vaše fotovoltické panely vyrobia a vy ju nestihnete spotrebovať, máte dve možnosti. Prvou je finančne náročná kúpa batériového systému, druhou je služba Virtuálna batéria od ZSE. Nemusíte nič inštalovať, ani investovať svoje úspory. Prebytočnú elektrickú energiu si budete odkladať len virtuálne. Virtuálnu batériu od ZSE využíva viac ako 15 300 zákazníkov.

Fotovoltika od ZSE spolu s Virtuálnou batériou má niekoľko výhod, vďaka ktorým je získavanie elektriny zo slnečného žiarenia ešte lákavejšie. Fotovoltické riešenie šetrí nielen životné prostredie, ale v kombinácii s batériou aj vaše financie.

  • S Virtuálnou batériou vám môže fotovoltický systém ušetriť až 50 percent nákladov na elektrinu.

  • Získate ešte väčšiu energetickú sebestačnosť.

  • Vlastnú elektrickú energiu budete mať aj v noci, aj v čase nepriaznivého počasia, kedy vaše fotovoltické panely nevyrobia dostatok elektriny na pokrytie vašej spotreby.

  • Do Virtuálnej batérie si môžete uložiť elektrinu do výšky celej vašej spotreby.

  • Nemusíte si kupovať vlastnú fyzickú batériu, ktorá stojí niekoľko tisíc eur. Virtuálnu batériu získate len za tri eurá mesačne.

  • Akonáhle bude vaša spotreba vyššia než výroba, využijete najprv energiu z Virtuálnej batérie a až potom tú z     distribučnej siete.

  • Pri dodávke elektriny z Virtuálnej batérie platíte len variabilné náklady prevádzkovateľa distribučnej sústavy a     šetríte tak náklady za dodávku elektriny.     

  • Pri ukladaní elektriny do Virtuálnej batérie neplatíte nikomu nič, ani prevádzkovateľovi distribučnej sústavy.

  • Návratnosť investície do fotovoltiky sa vďaka Virtuálnej batérii znižuje na šesť rokov.

Ak si sami netrúfate odhadnúť, aké fotovoltické riešenie by ste pre vašu domácnosť potrebovali, nemusíte sa obávať. Technici zo ZSE na obhliadke presne zhodnotia situáciu vašej domácnosti a navrhnú vám optimálny výkon fotovoltického systému, ktorý bude fungovať spoľahlivo a šetriť vaše financie. V prípade akýchkoľvek otázok môžete tiež kontaktovať ZSE poradcov pre Zelené riešenia.

Odporúčame: Montované stavby: Skvelý nápad, ako si splniť sen o vlastnom bývaní

Rozdiely medzi virtuálnou a fyzickou batériou
ZSE

Ako funguje ukladanie prebytkov vyrobenej elektriny?

Fotovoltika vyrobí najviac elektriny počas dňa. Avšak nie každá domácnosť funguje v nepretržitej prevádzke. Väčšinou je nápor na spotrebu elektriny ráno, pred odchodom do práce a školy, a potom poobede či večer, po návrate domov.

Je to jednoduché. Ak má váš fotovoltický systém výkon 4 kWh, panely vyrobia dostatok elektriny napríklad na ohriatie vody v 300 litrovom bojleri. Elektrina zo slnka by ľahko pokryla aj spotrebu práčky, sušičky, umývačky riadu, dokonca aj chod klimatizácie a dobila aj batériu na elektrickom aute.

Lenže vy sa práve nenachádzate doma a žiadnu z týchto možností nemôžete využiť. Elektrina, ktorú vaša fotovoltika vyrobí a vy ju nestihnete spotrebovať tak odchádza do distribučnej siete. No vám by sa hodila podvečer, keď prídete z práce, zapnete umývačku riadu a vyperiete a vysušíte dve dávky špinavej bielizne. Lenže slnko už zašlo a vaša fotovoltika nevyrába.

Vďaka Virtuálnej batérii si môžete prebytočnú elektrickú energiu vyrobenú fotovoltickými panelmi uložiť na neskôr. Nemusíte pritom vlastniť žiadne fyzické batérie, ktoré sú priestorovo aj finančne veľmi náročné. Elektrinu si odložíte virtuálne, priamo v ZSE. Keď ju budete potrebovať, ZSE vám ju jednoducho vráti.

Neprehliadnite: Ako si vybrať správne plotové tvárnice pre váš domov

Montáž fotovoltiky
Depositphotos


S batériou využijete potenciál fotovoltiky na maximum

S Virtuálnou batériou od ZSE dokážete zužitkovať každú jednu kilowatthodinu, ktorú fotovoltika vyrobí. Nebudete potrebovať ani finančne náročný batériový systém. Nemusíte nič inštalovať, ani investovať svoje úspory. Batéria vám doma nezaberie žiadne miesto. Prebytočnú elektrickú energiu si budete odkladať len virtuálne.

Virtuálnu batériu od ZSE môžete mať bez ohľadu na to, od koho máte inštalované fotovoltické riešenie na vašej streche. Vzťahuje sa to na fotovoltiku inštalovanú v minulosti, ako aj na riešenia, o ktorých domácnosti ešte len uvažujú,“ hovorí odborník na fotovoltické riešenia zo ZSE, Erik Chabreček. Podmienkou je, aby bola vaša fotovoltika riadne pripojená do príslušnej distribučnej sústavy a aby ste odoberali elektrinu od ZSE. 

Vďaka Virtuálnej batérii zvýšite úsporu elektriny zo 40 až na 50 percent a skrátite návratnosť fotovoltiky len na šesť rokov. Pri ukladaní vyrobenej, ale nespotrebovanej elektriny do Virtuálnej batérie, neplatíte vôbec nič. Pri odbere elektriny z Virtuálnej batérie naspäť, pre svoju spotrebu, platíte len poplatky prevádzkovateľa distribučnej sústavy. Šetríte tak za samotnú dodávku elektriny. 

Ak odrátame mesačný poplatok tri eurá, môže priemerná domácnosť ušetriť s Virtuálnou batériou o 100 až 320 eur ročne viac, ako v prípade keby Virtuálnu batériu nevyužívala,“ vysvetľuje Erik Chabreček zo ZSE.

Zdroje:

https://www.solarwirtschaft.de/2024/01/03/2023-mehr-als-eine-million-neue-solaranlagen/

https://www.sapiconference.sk

https://www.sapi.sk/clanok/sapi-rozvoj-fotovoltiky-v-roku-2023-prekonal-ocakavania

https://www.solarniasociace.cz/tiskove-zpravy-build/#tiskove-zpravy

Zdroj úvodnej fotky: ZSE

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE