Zdravie na končekoch prstov: Čo signalizujú zmeny na nechtoch?!

signály nechtov

Naše nechty. Často im venujeme pozornosť len vtedy, keď si vyberáme nový odtieň laku, alebo keď sa nám jeden z nich nepekne zlomí. Vnímame ich ako súčasť nášho vzhľadu, malý detail, ktorý dotvára celkový dojem. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, že táto malá, tvrdá platnička na konci našich prstov môže byť v skutočnosti fascinujúcim ukazovateľom toho, čo sa deje vo vnútri nášho tela?

Nechty sú oveľa viac než len módny doplnok. Sú akýmsi zrkadlom nášho celkového zdravia a ich stav, farba či štruktúra nám môžu prezradiť mnohé o našej výžive, hydratácii, ale aj o možných skrytých zdravotných problémoch. 

V tomto článku sa ponoríme do tajomného jazyka nechtov. Naučíme sa rozpoznávať najčastejšie varovné signály a pochopíme, čo nám nimi naše telo možno chce povedať.

Prečo venovať nechtom pozornosť?

Spojenie medzi stavom nechtov a naším celkovým zdravím nie je žiadnou novinkou. Nechty sú tvorené prevažne bielkovinou zvanou keratín (rovnakou, aká tvorí aj naše vlasy) a rastú z matrixu pod nechtovou kožičkou. Ich rast a kvalita sú priamo ovplyvnené tým, čo jeme, pijeme, ako fungujú naše vnútorné orgány a či máme v tele dostatok dôležitých vitamínov a minerálov.

Zmeny na nechtoch tak môžu byť jedným z prvých viditeľných signálov, že niečo nie je v poriadku. Môžu naznačovať nedostatok určitých živín, problémy so štítnou žľazou, anémiu, nedostatočné okysličenie krvi, plesňové infekcie, kožné ochorenia ako psoriáza, alebo dokonca signalizovať vážnejšie chronické ochorenia srdca, pľúc či pečene. 

Preto je dôležité vnímať nechty nielen z estetického hľadiska, ale aj ako cenný zdroj informácií o našom zdraví a neignorovať zmeny, ktoré na nich pozorujeme.

Ako vyzerajú zdravé nechty?

Skôr než sa pustíme do varovných signálov, pripomeňme si, ako by mali vyzerať zdravé nechty. Sú zvyčajne hladké, bez výrazných rýh, jamiek či škvŕn. Majú jemne ružovkastú farbu nechtového lôžka pod nimi a pri koreni nechta je viditeľný svetlejší polmesiačik, tzv. lunula. Zdravé nechty sú pevné, ale zároveň dostatočne pružné, aby sa pri bežnom tlaku hneď nezlomili.

Varovné signály na nechtoch: Čo znamenajú najčastejšie zmeny?

Ak vaše nechty nevyzerajú ako z učebnice zdravia, neznamená to hneď katastrofu. Mnohé zmeny sú neškodné alebo ľahko riešiteľné. Je však dobré vedieť, čo môžu jednotlivé signály znamenať.

Krehké, lámavé a štiepajúce sa nechty

Toto je jeden z najčastejších problémov, s ktorým sa stretávajú mnohí ľudia, najmä ženy. Nechty sú suché, ľahko sa lámu, ohýbajú alebo sa ich konce štiepia na vrstvy. Príčin môže byť hneď niekoľko. Veľmi často ide o signál nedostatku dôležitých živín, najmä biotínu (vitamín H alebo B7), ktorý je kľúčový pre tvorbu keratínu, ale aj železa, zinku či vitamínov skupiny B. 

Lámavosť môže byť spôsobená aj dehydratáciou – ak málo pijete, odrazí sa to aj na kvalite nechtov. Ďalšou častou príčinou sú poruchy funkcie štítnej žľazy, či už jej znížená (hypotyreóza) alebo zvýšená (hypertyreóza) činnosť, ktoré ovplyvňujú metabolizmus a tým aj rast a kvalitu nechtov. 

Krehkosť môžu spôsobovať aj hormonálne zmeny (napríklad počas menopauzy alebo tehotenstva) alebo dlhodobý stres. Nezabúdajme ani na vonkajšie faktory – častý kontakt s vodou, čistiacimi prostriedkami, odlakovačmi s acetónom či nešetrná manikúra môžu nechty výrazne oslabiť a vysušiť.

lámavé a štiepajúce sa nechty
Freepik

Biele škvrny alebo pásiky

Biele škvrny na nechtoch (odborne leukonychia) sú veľmi bežné. Hovorí sa, že znamenajú nedostatok vápnika. V drvivej väčšine prípadov je však príčinou drobné poranenie (úder, tlak) nechtového matrixu počas rastu nechta. 

Keďže nechty rastú pomaly, škvrna sa objaví až týždne po úraze, a preto si už často nepamätáme, čo ju mohlo spôsobiť. Tieto škvrnky sú neškodné a postupne s nechtom odrastú. Len veľmi zriedkavo môžu signalizovať nedostatok zinku alebo alergickú reakciu.

Odlišnou kategóriou sú biele priečne pásiky, ktoré prechádzajú celou šírkou nechtu. Tieto už môžu byť vážnejším signálom a často súvisia s nízkou hladinou bielkoviny albumínu v krvi, čo môže byť dôsledkom ochorenia pečene, obličiek alebo vážnej podvýživy. Ak spozorujete takéto pásiky, je namieste konzultácia s lekárom.

Žlté nechty: Od zlozvykov po choroby

Žlté sfarbenie nechtov môže mať viacero príčin, od tých banálnych až po závažnejšie. Veľmi častou príčinou, najmä na nechtoch nôh, je plesňová infekcia (onychomykóza). Okrem žltnutia bývajú nechty postihnuté plesňou často aj zhrubnuté, drobivé a môžu meniť tvar. U fajčiarov je žltnutie nechtov na rukách spôsobené nikotínom a dechtom z cigariet.

Žltý nádych môžu zanechať aj zvyšky niektorých lakov na nechty, najmä tmavých a červených odtieňov, pokiaľ pod ne nepoužijete ochranný podkladový lak. V zriedkavejších prípadoch môže byť žltnutie nechtov prejavom vážnejších zdravotných problémov, ako sú ochorenia pečene (žltačka), pľúc (chronická bronchitída, tzv. syndróm žltých nechtov), štítnej žľazy, neliečená cukrovka alebo psoriáza.

Modrasté alebo bledé nechty

Farba nechtového lôžka pod nechtom nám môže veľa napovedať o stave nášho krvného obehu a okysličení. Modrasté až fialové sfarbenie nechtov (cyanóza) je varovným signálom nedostatočného okysličenia krvi. Môže byť spôsobené chladom (prechodne), ale ak pretrváva, môže poukazovať na problémy s pľúcami (astma, chronická obštrukčná choroba pľúc - CHOCHP, zápal pľúc) alebo srdcom (srdcové zlyhanie, vrodené srdcové chyby).

Naopak, veľmi bledé nechty, pri ktorých takmer nevidno ružovkasté lôžko, sú často jedným z príznakov anémie (chudokrvnosti), najčastejšie spôsobenej nedostatkom železa. Bledosť však môže signalizovať aj podvýživu, problémy s pečeňou (hepatitída) alebo dokonca kongestívne srdcové zlyhanie.

Ryhy a drážky na nechtoch

Jemné pozdĺžne ryhy, ktoré vedú od kožičky ku špičke nechta, sú pomerne bežné a často sú len prirodzeným prejavom starnutia, podobne ako vrásky na koži. S vekom sa môžu stať výraznejšími. Niekedy môžu byť spojené aj s nedostatkom vitamínov alebo dehydratáciou, prípadne môžu byť výraznejšie u ľudí s reumatoidnou artritídou alebo problémami s periférnou cirkuláciou.

Oveľa významnejšie sú priečne ryhy alebo priehlbiny (Beauove línie). Tieto vznikajú vtedy, keď dôjde k dočasnému prerušeniu alebo spomaleniu rastu nechtu v matrixe. Príčinou býva zvyčajne vážnejšia choroba spojená s vysokou horúčkou, silný fyzický alebo psychický stres, operácia, úraz nechta, nedostatok zinku alebo chemoterapia. Hĺbka a poloha ryhy môžu napovedať o závažnosti a čase udalosti, ktorá rast nechta narušila.

Zmeny tvaru a hrúbky

Okrem farby a povrchu si treba všímať aj tvar a hrúbku nechtov. Hrubnutie nechtov môže byť spôsobené plesňovou infekciou (často spojené aj so žltnutím a drobením), psoriázou (kožné ochorenie, ktoré môže postihnúť aj nechty), opakovaným úrazom alebo zlou cirkuláciou v končatinách.

Lyžičkovité nechty (koilonychia) sú nechty, ktoré sú v strede preliačené a okraje majú zdvihnuté, pripomínajú tvar lyžičky. Tento stav je pomerne špecifickým príznakom ťažkej anémie z nedostatku železa. Po doplnení železa sa tvar nechtov zvyčajne upraví. 

Paličkovité prsty a nechty označujú stav, kedy sa končeky prstov rozširujú a nechty sú výrazne zaoblené a vypuklé, akoby obopínali špičku prsta. Toto je často vážny signál chronického nedostatku kyslíka v tele a býva spojený s ochoreniami pľúc (napr. rakovina pľúc, cystická fibróza) alebo srdca.

Tmavé čiary alebo škvrny

Objavenie tmavých (hnedých alebo čiernych) čiar, pruhov alebo škvŕn pod nechtom môže byť znepokojujúce. Často ide len o neškodné krvácanie pod nechtom spôsobené úrazom (privretie prsta, úder). Krvná zrazenina potom postupne s nechtom odrastá.

Avšak, tmavá, najmä vertikálna čiara, ktorá sa tiahne od koreňa po okraj nechta, prípadne sa rozširuje alebo mení farbu, môže byť (hoci zriedkavo) príznakom subungválneho melanómu – zhubného nádoru kože, ktorý vzniká pod nechtom. Preto akúkoľvek novú, nemiznúcu alebo meniacu sa tmavú škvrnu či čiaru na nechte VŽDY ukážte lekárovi (dermatológovi), aby vylúčil vážnejšiu diagnózu!

tmavá škvrna pod nechtom
Depositphotos

Kedy navštíviť lekára? Nepodceňujte varovné signály

Hoci mnohé zmeny na nechtoch sú len dočasné alebo kozmetické, niektoré si vyžadujú pozornosť lekára. Neváhajte a vyhľadajte odbornú pomoc (všeobecného lekára alebo dermatológa), ak spozorujete:

  • náhle alebo výrazné zmeny farby, tvaru alebo hrúbky nechtov,
  • nové tmavé čiary alebo škvrny pod nechtom,
  • oddelenie nechta od nechtového lôžka,
  • krvácanie, bolesť, opuch alebo začervenanie okolo nechtov,
  • príznaky infekcie (hnisanie),
  • ak máte podozrenie, že zmeny na nechtoch súvisia s iným ochorením.

Tipy pre zdravé a silné nechty

Chcete mať nechty nielen krásne, ale aj zdravé? Základom je starostlivosť:

  • Vyvážená strava: Dbajte na dostatočný príjem bielkovín, vitamínov (najmä biotín, vitamíny skupiny B, vitamín C a E) a minerálov (železo, zinok, vápnik, kremík, selén). Jedzte pestro – ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky, strukoviny, orechy, semienka, chudé mäso, ryby, vajcia.
  • Dostatočná hydratácia: Pite dostatok čistej vody počas celého dňa. Dehydratácia sa prejavuje aj na suchosti a lámavosti nechtov.
  • Ochrana: Pri umývaní riadu, upratovaní alebo práci s chemikáliami vždy používajte ochranné rukavice.
  • Jemná manikúra: Nechty strihajte dorovna a okraje jemne zapilujte jedným smerom. Nezatláčajte ani nestrihajte nechtovú kožičku príliš agresívne – chráni nechtové lôžko pred infekciami. Obmedzte používanie odlakovačov s acetónom a doprajte nechtom občas "oddych" od lakovania.
  • Hydratácia nechtov a kožičky: Pravidelne používajte hydratačný krém na ruky a vmasírujte ho aj do nechtov a kožičky. Výborné sú aj špeciálne oleje na nechtovú kožičku (napr. mandľový, jojobový, olivový).

Naše nechty sú skutočne fascinujúcou súčasťou tela, ktorá nám dokáže prezradiť oveľa viac, než si často uvedomujeme. Sú citlivým ukazovateľom nášho vnútorného stavu a môžu byť prvým varovným signálom, že niečo nie je v rovnováhe. 

Naučte sa všímať si zmeny na svojich nechtoch, venujte im potrebnú starostlivosť zvonku aj zvnútra a v prípade akýchkoľvek pochybností alebo znepokojujúcich príznakov neváhajte konzultovať svoj stav s lekárom. Pamätajte, zdravé nechty sú nielen krásne, ale sú aj odrazom vášho celkového zdravia!

Zdroj úvodnej fotky: Freepik, Depositphotos

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE